23 Janar 2022

G-20 bie dakord që t'i jap fund financimit për qymyrin në vende të tjera

New York, 1 nëntor - Udhëheqësit e G-20 ranë dakord në fund të takimit të tyre në Romë që të punojnë për të arritur një nivel neutral karboni "deri në mes të shekullit" dhe premtuan t'i japin fund financimit për uzinat e qymyrit në vendet e tjera deri në fund të këtij viti. Megjithatë, ata nuk arritën të bien dakord për eliminimin gradual të qymyrit brenda vendeve të tyre.

"Ndërsa mirëpres riangazhimin e G-20-ës ndaj zgjidhjeve globale, largohem nga Roma me shpresa të paplotësuara - por të paktën nuk janë shpresa të shuara," shkruante Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në Twitter.
 
Komunikata përfundimtare u lëshua të dielën në fund të bisedimeve dy-ditore të nivelit të lartë, përpara takimit më të gjerë të OKB-së për ndryshimet klimatike, COP26, që mbahet këtë javë në Glasgow të Skocisë.

Udhëheqësit e mbledhur në Romë folën për përpjekjet për të arritur objektivin e kufizimit të ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius, në përputhje me një angazhim global të bërë në vitin 2015 në Marrëveshjen e Parisit për Klimën.

Grupi prej 19 vendesh dhe Bashkimit Evropian çlirojnë më shumë se tre të katërtat e gazeve që shkaktojnë efektin serrë në botë.

Megjithatë qymyri, mbetet një temë e madhe mosmarrëveshjeje. Anëtarët e G-20-ës, Kina dhe India i kanë rezistuar përpjekjeve për të dalë me një deklaratë për eliminin gradual të konsumit vendas të qymyrit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2022

- Në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit” do të mbahet Festivali i dramës origjinale shqipe “Talia 2022”. (Teatri qytetit të Gjilanit, ora 18:00)