01 Qershor 2020

Fillon ndërtimi i gazsjellësit "Nordstream", Rusi-Gjermani

Berlin, 7 prill - Ka fillluar nga puna ndërtimi i gazsjellësit mes Rusisë dhe Gjermanisë "Nordstream", i cili do të rrisë sigurinë e furnizimit energjetik të Evropës perëndimore në të ardhmen.

Agjencitë e lajmeve duke iu referuar gjigandit rus të energjisë, Gazprom, raportojnë se projekti disamiliardësh në Detin e Veriut ka filluar me vendosjen e tubacionit të parë.

Këtë javë është planifikuar edhe ceremonia e hapjes së punimeve. Parashikohet që projekti i gazsjellësit të kushtojë 7 miliardë euro.

Gazsjellësi Rusi-Gjermani do të jetë 1.220 km i gjatë dhe do të nisë nga Wyborgu rus për të mbërritur në bregdetin lindor gjerman në Greifswald.

Vendkalimet e tij do të jenë Rusia, Finlanda, Suedia, Danimarka, dhe Gjermania. Krahas Gazpromit në këtë projekt përfshihen edhe partnerë gjermanë të energjetikës si Eon-Ruhrgas.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2020

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve 1 qershorit, kompania ndërtimore “Qami Construction” do të dhurojë gjak në Qendrën e Transfuzionit të gjakut dhe bën shpërndarjen e dhuratave për fëmijët të cilat janë të shtrirë në Klinikën e Pediatrisë. (Qendra e Transfuzionit të gjakut në QKUK, ora 9:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, KOMF organizon konferencën për media për publikimin e Raportit të Monitorimit “Komuna Ime, e Drejta Ime Sociale”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve. (Kampusi Universitar të Universitetit të Prishitnë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit – AKP për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)
 
- Instituti për Zhvillimin e Politikave Sociale (IZHPS), me financimin nga FES, publikon hulumtimin “Qasja në mësimin online dhe kushtet e jetesës për familjet përfituese të Skemës së Asstencës Sociale gjatë Covid-19. (Hotel Sirius, ora 11:45)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime prezanton hulumtimit “A po ndryshon koncepti i atësisë në Kosovë?”. (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdlUfSJPvTqynWzbxg2lXiq2Csq7vFeKnBg_kVgfvyHCkfpkQ/viewform,  ora  16:00)