01 Tetor 2022

Dyqanet në Belgjikë vendosin të fikin dritat dhe të ulin temperaturat

Bruksel, 21 shtator - Në Belgjikë, dyqanet për të kursyer energji kanë vendosur të fikin dritat dhe të ulin temperaturat nga 1 tetori.

Federata Belge e Ndërmarrjeve të Biznesit (Comeos) njoftoi se masat e reja shtrënguese do të zbatohen nën sloganin "tregtia e përgjegjshme" për shkak të krizës energjetike.

Nga 1 tetori, supermarketet, dyqanet e veshjeve, sallonet e bukurisë, dyqanet e elektronikës, dyqanet e ndërtimit dhe dekorimit, dyqanet e lodrave dhe libraritë do të ulin konsumin e tyre të energjisë.

Mijëra dyqane në vend do të fikin dritat e vitrinave dhe ndriçimin e brendshëm një orë pas orarit të mbylljes.

Dyqanet do të kufizojnë temperaturën e brendshme në 19 gradë.

Gjithashtu, hyrjet e dyqaneve do të mbahen të mbyllura për të parandaluar humbjen e nxehtësisë.

Masat shtrënguese të sipërpërmendura nuk do të përfshijnë restorantet dhe kafenetë në vend.

Qeveria e Belgjikës kishte vendosur të fikte ndriçimin në ndërtesat publike nga ora 19.00 deri në orën 06.00 dhe nxehtësia më e lartë të jetë deri në 19 gradë.


Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30