10 Prill 2021

Dorëzohet përgjigja në padinë e KelKos Energy ndaj aktivistes Shpresa Loshaj

Prishtinë, 2 mars - Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë në konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.   

 Kompania “Kelkos” e cila merret me ndërtimin e hidrocentraleve në Deçan, ka ushtruar padi për shpifje kundër aktivistes Shpresa Loshaj, nga e cila kërkojnë 100 000 euro për kinse dëmtim imazhi.

Kjo padi është bërë disa muaj pasi e njëjta kompani e paditën aktivistin Adriatik Gacaferi me 10,000 euro për një kritikë të drejtë që ia kishte bërë Kelkosit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)