18 Gusht 2019

Delegacioni i MCC-se vizitojnë informohen për sekrorin e energjisë

Prishtinë, 20 shkurt - Ku është Kosova në sektorin energjetik dhe cilat janë hapat e mëtutjeshëm ishte pyetja e delegacionit te Korporatës Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC), të kryesuar nga Karen Sessions, zëvendës presidente dhe Jonathan Brooks, zëvendës president i departamentit të operacioneve kompakte.

 

Përfaqësuesit e MCC u pritën nga ministri Lluka i cili i falënderoi për vizitë dhe i informoi rreth zhvillimeve në sektorin e energjisë, ku është gjendja dhe cilat janë hapat të cilat do të ndiqen në të ardhmen.

 

“Sektori energjetik në total do të ketë 3 miliard euro investime kushtuar energjisë në përgjithësi, energjisëefiçiente dhe asaj të ripërtrishme”, tha ministri Lluka.

 

Po ashtu, Lluka i informoi edhe rreth termocentralit “Kosova e Re”, zhvillimeve dhe ndikimit që do të ketë në ajër.

 

“Për sa i përket termocentralit të ri “Kosova e Re”, edhe pse do të ketë bazën prej qymyri do të investohet në të dhe do të ketë teknologjinë më të fundit e cila përpunon dhe filtron lëndën djegëse që të mos ketë ndotje të madhe”, u shpreh Lluka.

 

Karen Sessions, zëvendës presidente e departamentit për marrëdhënie me jashtë, tha se sektori energjetik është prej programeve kryesore nga e cila do të përfitojë Kosova.


“Tash e sa vite MCC është e vendosur në Kosovë dhe është duke bërë studime për implementimin e programeve që parashihen dhe energjia është prej pikave kryesore që Kosova do të përfitojë”, u shpreh Sessions.

 

Në aspektin e zgjerimit rajonal në sektorin energjetik, kreu i MZHE-së, tha se është duke u punuar në krijimin e tregut të përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë dhe nënshkrimit të memorandumit me Maqedoninë për krijimin e gazsjellësit.

 

“Jemi duke punuar në krijimin e tregut energjetik të përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë mirëpo janë shfaqur probleme me Serbinë. Gjithashtu së fundi kemi nënshkruar marrëveshje me Maqedoninë për krijimin e gazsjellësit e cila do të kalojë nëpërmes Kosovës”, shtoi ministri Lluka.

 

Gjithashtu u diskutua rreth ajrit të ndotur në vend, ku Lluka sqaroi se shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit, ashtu siç edhe ka treguar raporti i Bankës Botërore, është djegia e qymyrit për ngrohje në shtëpitë e qytetarëve të Kosovës. Si zgjidhje për këtë problem, Valdrin Lluka tha se është zgjerimi i kapaciteteve të ngrohjes lokale nëpër shtëpitë e banorëve të vendit.

 

Ministri Lluka me optimizëm tha se caku i vendosur nga Bashkimi Evropian që 25% e energjisë të jetë energji efiçiente do të arrihet, edhe pse në këtë aspekt ka shumë sfida, ne besojmë se do ta arrijmë deri në afatin e vendosur që është viti 2023.

 

Jonathan Brooks, zëvendës president i departamentit të operacioneve kompakte, falënderoi Lluka për informatat për informimin rreth gjendjes në sektorin energjetik të Kosovës dhe tha se informatat e marra do të përdoren për programet e Korporatës Sfidat e Mijëvjeçarit që ka për Kosovën.

 

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019

- Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)