21 Janar 2022

Çmimet e gazit arritën në 102.9 euro për megavat-orë

Bruksel, 9 dhjetor - Çmimet e gazit natyral në kontratat me afat në Evropë arritën në 102.9 euro për megavat-orë duke arritur në nivelin më të lartë në 7 javët e fundit.

Çmimi i mbylljes i cili dje ishte 95.8 euro për megavat-orë, u rrit me 7.5 për qind në kontratat me afat që tregtohen në TTF, pikën virtuale të tregtisë së gazit natyror me qendër në Holandë me thellësinë më të madhe në Evropë.

Në këtë mënyrë çmimi i TTF për megavat-orë arriti në 102.9 euro duke shënuar nivelin më të lartë në 7 javët e fundit.

Në këtë rritje efektive ka qenë furnizimi i pamjaftueshëm në periudhën e dimrit kur konsumi i gazit natyror rritet me shpejtësi, norma e ulët në kapacitetin e mbushur në depozitat e gazit natyror dhe ndërprerja e prodhimit në fushën e gazit Troll në Norvegji.

Në një deklaratë më 6 dhjetor nga kompania ruse e energjisë Gazprom ishte njoftuar se nga depozitat nëntokësore të gazit natyror në Evropë ishte përdorur 23.4 për qind e gazit.

Lehtësimi i masave të marra kundër pandemisë dhe pamundësia për të plotësuar kërkesën për gaz natyror në rritje lidhur me kushtet e motit shkaktuan që çmimet në Evropë të rriten në nivel rekord.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Për nder të 23 vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të bëj homazhe dhe nderime te vendi i rënies. (Fortesë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Shemsi Syla. (Ambientet e Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi përkujtimore për Presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 14:00)