12 Nëntor 2019

Bullgaria anulon naftësjellësin Burgas-Aleksandropoulos

Sofje, 12 qershor - Kryeministri i Bullgarisë surprizoi dje botën duke njoftuar se vendi i tij do të heqë dorë nga projekti për ndërtimin e naftësjellësit Burgas Aleksandropoulos, i cili synon të anashkalojë ngushticën e Dardaneleve përmes një lidhjeje të re nga Bullgaria për në Greqi. Sipas Kryeministrit Bojko Borisov, projekti nuk premton fitime ekonomike, ndërsa rrezikon disa zona natyrore të mbrojtura.

“Bullgaria heq dorë nga naftësjellësi Burgas-Aleksandropulos”, tha Borisov të premten, pasi u takua me ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian. Disa komuna ku naftësjellësi duhej të kalonte, organizuan në të shkuarën referendume ku vendësit dolën kundër projektit.

“Naftësjellësi kalon nëpër zona të mbrojtura nga projekti i Bashkimit Europian “Natura 2000”, por ajo që është më e rëndësishme është se nuk ka garanci që projekti do të dalë me fitime në të ardhmen e afërt”, shtoi Kryeministri. Greqia dhe Rusia e kanë përkrahur fort këtë projekt në të shkuarën. Naftësjellësi qe dizajnuar të nxirrte në tregun Mesdhetar naftën bruto që nxirret në Rusi dhe në zonën e Detit Kaspik. Analistë të ndryshëm thonë se pas dorëheqjes së Bullgarisë, Rusia do të varet gjithnjë e më shumë nga Turqia si vend transit për naftën dhe gazin e vet për në Mesdhe.

Bullgaria, Greqia dhe Rusia patën rënë dakord për të ndërtuar këtë naftësjellës në vitin 2007, pas një dekade diskutimesh paraprake. Turqia pritet të jetë përfituesi kryesor nga vendimi i anulimit të këtij projekti. Një naftësjellës tjetër i ndërtuar në vitin 2000 nxjerr naftë nga Deti i Zi për në Detin Egje përmes territorit turk.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 nëntor 2019 - Mbahet takimi vjetor i ministrave të Bujqësisë së vendeve të Evropës Juglindore me c'rast  Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural e Republikës së Kosovës, do të marrë edhe presidencën për udhëheqjen e Grupit Drejtues të Punës për Zhvillimin Rural Rajonal në Evropën Juglindore për një vit. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj në bashkëpunim me Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Salzburg, organizon Konferencën Ndërkombëtare “Bashkëpunimi Universitet – Industri në Inovacion”. (Lokalet e Universitetit  të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj. ora 9:00)

- Mahet takimi i 174-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Ojekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit bën prezantimin e raportit të auditimit të performancës “Sistemi i kontrollit dhe monitorimit të cilësisë së derivateve të naftës”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media lidhur me pProblemet e bizneseve me bankat komerciale. (Zyret e OAK-së, ora 11:00)

- Lansohet projekti 'Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë' të mbështetur nga MCC dhe MFK i cili synon të ofrojë stimuj financiarë dhe teknik për sektorin residencial që mundësojnë investime në masat e efiçencës së energjisë, si dhe të mbështesë gratë ndërmarrëse në energji dhe sektorë të tjerë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green i cili po  qëndron në Kosovë do të marrë pjesë në lançimin e pilot projektit Nxitjet e Efiçencës Energjetike i cili implementohet nga Fondacioni Milenium Kosova dhe financohet nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit në bazë të Marrëveshjes “Threshold” të MCC-së në Kosovë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin “Borgjezia” e Akademisë, ku do të paraqitet hulumtimi mbi të ardhurat e stafit akademik menaxherial në universitetet publike të Kosovës. (Para objektit të Qeverisë së Kosovës, në sheshin Skënderbeu, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green do të kalojë kohë edhe me të rinjtë me rastin e lançimit të platformës së internetit “Të Rinjtë Prijnë” për t’u krijuar mundësi bartësve të rinj të ndryshimeve të lidhen me rrjete të të rinjve me interesime të ngjashme, mentorë, resurse dhe ngjarje të ndryshme. (Qendra e Rinisë, salla atele, përballë Sallës së Kuqe, ora 15:00) 

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- OSBE organizon shfaqjen premierë të dokumentarit “Above the Fold” i cili ofron një tregim narrativ të vështirësive me të cilat përballen gazetarët në sjelljen e informacionit në publik. (Kino ABC, ora 19:00)