31 Janar 2023

Bullgaria anulon naftësjellësin Burgas-Aleksandropoulos

Sofje, 12 qershor - Kryeministri i Bullgarisë surprizoi dje botën duke njoftuar se vendi i tij do të heqë dorë nga projekti për ndërtimin e naftësjellësit Burgas Aleksandropoulos, i cili synon të anashkalojë ngushticën e Dardaneleve përmes një lidhjeje të re nga Bullgaria për në Greqi. Sipas Kryeministrit Bojko Borisov, projekti nuk premton fitime ekonomike, ndërsa rrezikon disa zona natyrore të mbrojtura.

“Bullgaria heq dorë nga naftësjellësi Burgas-Aleksandropulos”, tha Borisov të premten, pasi u takua me ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian. Disa komuna ku naftësjellësi duhej të kalonte, organizuan në të shkuarën referendume ku vendësit dolën kundër projektit.

“Naftësjellësi kalon nëpër zona të mbrojtura nga projekti i Bashkimit Europian “Natura 2000”, por ajo që është më e rëndësishme është se nuk ka garanci që projekti do të dalë me fitime në të ardhmen e afërt”, shtoi Kryeministri. Greqia dhe Rusia e kanë përkrahur fort këtë projekt në të shkuarën. Naftësjellësi qe dizajnuar të nxirrte në tregun Mesdhetar naftën bruto që nxirret në Rusi dhe në zonën e Detit Kaspik. Analistë të ndryshëm thonë se pas dorëheqjes së Bullgarisë, Rusia do të varet gjithnjë e më shumë nga Turqia si vend transit për naftën dhe gazin e vet për në Mesdhe.

Bullgaria, Greqia dhe Rusia patën rënë dakord për të ndërtuar këtë naftësjellës në vitin 2007, pas një dekade diskutimesh paraprake. Turqia pritet të jetë përfituesi kryesor nga vendimi i anulimit të këtij projekti. Një naftësjellës tjetër i ndërtuar në vitin 2000 nxjerr naftë nga Deti i Zi për në Detin Egje përmes territorit turk.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00