05 Dhjetor 2022

Bullgari, 5.5 miliardë në vit për import të resurseve energjetike

Sofje, 24 maj - Bullgaria harxhon nga 5.5 miliardë euro për vit për import të resurseve energjetike. Për blerjen e naftës Bullgaria paguan afro 3.5 miliardë euro. Përveç kësaj shpenzimet për gaz dalin në 2 miliardë euro. Ndaj këtyre shumave mund të shtojmë dhe importin e qymyrgurit për Centralet Termoelektrike, që i kushton për vit vendit rreth 500 milionë euro.

Të dhënat i njoftoi eksperti energjetik nga Banka Evropiane për rimëkëmbje dhe zhvillim dhe ish ministër i ekonomisë dhe i energjetikës Millko Kovaçev në tryezën e rrumbullakët, kushtuar energjetikës bërthamore. Theksi qe vënë mbi sfidat, përpara të cilave është drejtuar industria dhe vendimet inovative për financimin dhe ndërtimin e centraleve të reja bërthamore. Forumi mblodhi në një vend ekspertë, ambasadorë, sipërmarrës nga sektori, investues, të cilët diskutuan zhvillimin e energjetikës atomike në vend dhe në regjion.

Me zhvillimin e ekonomisë bullgare energjetika bërthamore duhet të ruaj pjesën e vet në miksin energjetik, komentojnë ekspertët në degë. Në strategjinë energjetike tani vepruese është parashtruar pjesa e energjisë atomike të përbëjë 45% nga prodhimi i përgjithshëm elektrik. Millko Kovaçev mendon se, vendi ynë ka nevojë prej kapaciteteve të reja bërthamore. Një nga qëllimet është ruajtja dhe shtimi i pjesës së energjisë atomike që aktualisht zë 33% nga prodhimi i energjisë tek ne, por me ndërtimin e centralit elektrik bërthamor “Belene” dhe ndërtimi i planifikuar i kapaciteteve të reja në centralin elektrik bërthamor “Kozlloduj” kjo pjesë do të shtohet.

“Energjia bërthamore ka vend si në të ardhmen e sektorit energjetik në Bullgari, ashtu dhe në sektorin energjetik në botë, siç bëhet gjithnjë e më qartë gjatë muajve të fundit - tha gjatë kohës së forumit ministri Trajkov. Të gjitha zhvillimet të cilat janë të lidhura si me ndryshimet klimatike, ashtu dhe me konsumin e resurseve, në një ose tjetër mënyrë drejtohen drejt energjetikës bërthamore. Kurse ajo merr stimuj dhe mundësi për shkak të zhvillimit të teknologjive të larta. Presim që aty gjatë vitit 2030 të paraqiten në treg reaktorë nga brezi i katërt, të cilët do të ndryshojnë kuptimet tona si për efikasitetin e shfrytëzimit të lëndës bërthamore, ashtu dhe për manovrim dhe zhdërvjelltësi. Me fjalë të tjera disa nga mangësitë e energjetikës bërthamore sot nuk do ti ketë në të ardhmen e afërt.”

Bullgaria do të vazhdojë të zhvillojë energjetikën e vet bërthamore, aq më tepër se, vendi ynë ka një përvojë 35 vjeçare në eksploatimin e pajisjeve bërthamore dhe specialistë me një kualifikim të lartë. Nga ana tjetër, në një përpjesëtim botëror dhe evropian vihet re një rilindje të teknologjive bërthamore. Gjatë kohës së forumit Xhorxh Borovac nga Pillsbery Wolf Theiss Nuclear Group i bëri analizë kapaciteteve bërthamore në botë.

“Tani 31 shtete kanë programe ekzistuese bërthamore - vuri në dukje ai. Ata kanë përgjithësisht 436 reaktorë bërthamor punues aktualisht. Produkti i energjisë elektrike prej tyre barazohet me 372 gigavatë. Kjo përbën 15% nga prodhimi botëror i energjisë elektrike. Ja përse pjesa e energjetikës bërthamore është shumë e rëndësishme për miksin energjetik si në përpjesëtim botëror, ashtu dhe në vendet e veçanta. Aktualisht po ndërtohen 48 reaktorë në 15 shtete të ndryshme, ku pritet që ato të prodhojnë 42 gigavatë energji elektrike. Përveç kësaj, zhvillim të kapaciteteve të reja bërthamore planifikojnë mbi 30vende nëpër botë.” 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)