26 Janar 2021

Bosnja e Hercegovina largohet nga varësia ndaj gazit rus

Sarajevë, 25 korrik - Bosnja e Hercegovina (BeH) dhe Kroacia janë dakorduar që të ndërtojnë gazsjellësin që do të ndërlidhte sistemet e gazit të dy vendeve. Krijimi i interkonekcionit në mes të BeH dhe Kroacisë, pos përitimeve ekonomike, do të ndikonte që të zvogëlohet varëshmëria nga gazit rus, e më të edhe ndikimi i Rusisë në BeH.

Sipas drejtorit të “BH-Gas”, Jasmin Salkiq, fillimi i furnizimit të BeH nga gazsjellësi kroat, pritet të filloj në vitin 2024. Kjo do të ofronte më shumë mundësi për furnizimin e BeH me gaz dhe zvogëlimin e varësisë nga gazi rus, që vije përmes gazsjellësit nga Serbia.

BeH do të furnizohet me gaz nga Kroacia, nga Terminali i gazit të lëngët-LNG, që është duke u ndërtuar në ishullin Krk. Projekti i ndërtimit të Terminalit LNG në Krk, është mbështetur nga SHBA dhe BE, pasi që kjo do të ndikonte në zvogëlimin e vartësisë së BE-së ndaj gazit rus.

Ndërtimin i gazsjellësit BeH-Kroaci është mbështetur nga Bashkimi Evropian dhe është vlerësuar si projekt që do të ndikonte në zhvillimin e ekonomisë në BeH.

Edhe pse ndërtimi i këtij gazsjellësi do të ketë impakt pozitiv në ekonominë boshnjake, Republika Serbe kishte dalë kundër këtij projekti, duke treguar hapur që mbron interesat ruso-serbe në BeH.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)