09 Korrik 2020

Bjellorusia ndërpret furnizimet me gaz për Evropën

Bjellorusia, 23 qershor - Bjellorusia e acaroi më tej situatën në mosmarrëveshjen me Rusinë lidhur me pagesat për gazin natyror, duke e ndërprerë furnizimin e Evropës Perëndimore, pasi Moska pakësoi më tej furnizimin me gaz të Bjellorusisë.

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko njoftoi në Minsk mbylljen e tubacionit të furnizimit, pas bisedimeve me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Lukashenko tha se mosmarrëveshja po shndërrohet me shpejtësi në një luftë të vërtetë për gazin. Sot në mëngjes, Rusia e pakësoi më tej furnizimin me gaz të Bjellorusisë, në 30 për qind të vëllimit normal, për ta detyruar fqinjin e saj të paguajë borxhin prej rreth 200 milionë dollarësh, sipas saj.

Por Bjellorusia thotë se kompania shtetërore ruse Gazprom i ka borxh këtij vendi më tepër se 250 milionë dollarë nga faturat e papaguara.

Ndërkohë, presidenti i Ukrainës Mykola Azarov tha se vendi i tij është gati t’i shtojë dërgesat e gazit rus në Evropë, për të kompensuar mungesat për shkak të mosmarrëveshjes Rusi-Bjellorusi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)