18 Tetor 2019

Berisha: Shqipëria, ambicie për superfuqi energjetike rajonale

Verona, 12 shkurt - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha deklaroi në Verona të Italisë se “ambicia kryesore e Shqipërisë është qe të kthehet në një superfuqi energjetike rajonale”.

“Ne jemi të vendosur që në vitet e ardhshme të vëmë në përdorim të gjitha burimet që do të shndërrojnë Shqipërinë në një eksportues të madh të energjisë. Ky është vizioni i qeverisë sime dhe sipërmarrjet italiane do të jenë të mirëpritura të kontribuojnë në këtë vizion”, tha kryeministri Berisha.

Shefi i qeverise shqiptare përshëndeti punimet e Forumit mbi Investimet në Evropën Juglindore në Verona, ne te cilin marrin pjese 600 përfaqësues të kompanive më të mëdha italiane si edhe ministrat e Ekonomisë dhe Tregtisë së vendeve të Evropës Juglindore.

Berisha pasqyroi para investitorëve italianë potencialet dhe mundësitë e mëdha të Shqipërisë. Ai tha se të premten do të firmosë së bashku me kryeministrin italian Silvio Berlusconi një marrëveshje të partneritetit strategjik midis dy vendeve.

“Unë kam qenë përherë i bindur që Shqipëria dhe rajoni i Ballkanit përfaqësojnë një treg me interes shumë të madh për investitorët italianë. Unë jam shumë i lumtur që kryeministri italian Silvio Berlusconi ka zhvilluar më tej këtë vizion”, deklaroi Berisha.

Ndërkaq, ministri italian i Ekonomisë Claudio Scajola tha se vendi i tij “përfshihet në projektet nukleare, sepse beson në to”

Dhe ashtu siç po orientohen vendet në të gjithë botën, ai beson se energjia e pastër për të mbrojtur ambientin dhe energjia me kosto të qëndrueshme në Evropën qendrore do të thotë rikthim në energji nukleare për prodhimin e energjisë elektrike për përdorim civil.

Sipas Skajoles, aktualisht janë 60 projekte në botë në rrugë për të marrë autorizimin. Italia është i vetmi vend i G8 - ës që nuk prodhon energji elektrike nga burimet nukleare. “Kemi ndërmend ta prodhojmë vet atë duke rikuperuar traditën tonë teknologjike dhe industriale në bashkëpunim me Francën, SHBA-në dhe Rusinë”, tha Skajola.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 tetor 2019

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion të nivelit të lartë nga MCC, kryesuar nga znj. Caroline T. Nguyen, Drejtoreshë Menaxhuese e MCC për Evropë, Azi, Pacifik dhe Amerikë Latine, me këtë rast, do të nënshkruaj amandamentimin e Marrëveshjes CDF. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Njerëz dhe njëkohësisht hapjes së fushatës Kundër Trafikimit me Njerëz, Ministria e Punëve të Brendshme organizon konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e dhjetë te rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organiozn aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren. (Objekti i SHMLT ,,11 Marsi” në Prizren, ora 10:30)

- Komisioni i Pavarur i Mediave do të mbajë konferencë për media në lidhje me prezantimin e  “Raportit të monitorimit të  Ofrueseve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele  gjatë fushatës për zgjedhjet e parakohshme 2019”.  (Zyra e KPM-së, qyteza Pejton, ora 12:00)

- Galeria Qahili organizon hapjen e ekspozitës "20" të Mentor Avdilit. (Galeria Qahili, ora 20:20)