04 Qershor 2020

Austria i bashkangjitet gazësjellësit Rrjedha jugore

Moskë, 9 prill - Ministri rus i Energjetikës, Sergej Shmatko, sot deklaroi se Austria deri në fund të këtij muaji do t`i bashkangjitet gazësjellësit Rrjedha jugore.

Shmatko, siç transmetojnë agjencitë, ka thënë se marrëveshje me Austrinë do të përcillet para fillimit të ndërtimit të gazësjellësit gjatë këtij viti.

Rrjedha jugore është projekt i përbashkët i Gazprom-it rus dhe Eni-t italian, ndërsa do të shtrihet nga Rusia, nën Detin e Zi, deri te Bashkimi Evropian.

Kapaciteti i Rrjedhës jugore, në vitin 2015 kur duhet të jetë e përfunduar, do të arrijë 63 miliardë mera kub gaz në vit.

Në projektin marrin pjesë Bullgaria, Greqia, Serbia, Hungaria, Kroacia, Sllovenia dhe Italia.

Austria përndryshe pranoi gazësjellësin konkurrent Nabuko, të mbështetur nga BE-ja dhe SHBA-të, ndërsa në projektin rus duhet të mundësojë „bajpas“ për qarkullimin e gazit nga rajoni kaspik deri te Evropa Perëndimore. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)