25 Shkurt 2020

Amazona nuk mund të thith gazrat serrë të shtuara në të ardhmen

Mynich, 28 gusht - Një grup shkencëtarësh gjermanë kanë paralajmëruar se pyjet e shiut në Amazonë nuk mund të thithin gazrat serrë të shtuara në të ardhmen.

Amazona konsiderohet si një filtër gjigant që përthith gazrat serrë të prodhuar nga ne.

Nëpërmjet fotosintezës, pyjet përdorin dritën e diellit për të thithur dioksidin e karbonit dhe çliruar oksigjen.

Sipas vlerësimeve nga Paneli Ndërkombëtar mbi Ndryshimin e Klimës, pyjet e shiut të Amazonës thithin një të kartërtën e dioksidit të karbonit të lëshuar çdo vit nga karburantet fosile.

Tani, një studim nga Universiteti Teknik i Mynichut paralajmëron se ky përfitim që njerëzimi ka nga Amazona do të arrijë një kufi në të ardhmen nëse ne vazhdojmë rritjen e nivelit të dioksidit të karbonit.

Profesore Katrin Fleischer nga Universiteti Teknik i Mynihut paralajmëron se aftësia e Amazonës për thithjen e dioksidit të karbonit mund të mos mbetet e qëndrueshme.

Sipas Fleischer-it, në shumë rajone të Amazonës, ekosistemi ka një histori prej miliona vitesh dhe toka e saj është e pasur me lëndë ushqyese.

"Pyjet globale na kanë dhënë kohë, kanë kompensuar disa nga lëshimet tona, nëpërmjet veprimeve si thithja e këtyre lëshimeve. Nëse ky shërbim përfitues që na kanë bërë pyjet e shiut të Amazonës, do të zhduket, ndryshimi i klimës globale do të bëhet më i shpejtë sesa e mendojmë ne tani."

Fleischer-i tha që, nëse paralajmërimi i tyre është i saktë, klima e Tokës do të nxehet më shpejt sesa është menduar në studimet e kaluara.

Modeluesit e ekosistemit thanë se dioksidi i karbonit shtesë mund të thithet nga pyjet dhe të transformohet në biomasë, nëse ekziston fosfori i mjaftueshëm, që vepron si lëndë ushqyese për pyjet.

Profesor Marcos Silveira Buckeridge është drejtor i Institutit të Bioshkencës të Universitetit të Sao Paulo-së në Brazil.

Ai vuri në dukje se rëndësia e përqendrimit të fosforit si lëndë ushqyese në tokë.

"Në Amazonë, fosfori është substancë kufizuese e normës dhe një lëndë ushqyese që kufizon normën në tokë. Prandaj, nëse pyjet po rriten më shumë, kjo ndodh meqenëse më shumë dioksid karboni është prodhuar në atmosferë. Nëse kjo arrin kufirin përqendrimit të fosforit si lëndë ushqyese në tokë, një gjë e till mund të ndalojë procesin e fotosintezës dhe të rritjes së pyjeve në të ardhmen."

Znj. Fleischer tha se përveç kufizimeve të lëndëve ushqyese aktuale në pyjet e shiut, kërcënimet nga shpyllëzimi dhe zgjerimi bujqësor duhet të trajtohen shumë seriozisht.

Universiteti Teknik i Mynihut dhe qeveria braziliane kanë nisur një projekt të quajtur "Amazon FACE".

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2020 - Ministri i MPBAP-së, Agim Veliu do ta vizitojë Policinë i cili do të pritet nga drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Rashit Qalaj. (Drejtoria e Përgjithshëm, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media për të shprehur shqetësimin lidhur me trajtimin e rasteve ku fëmijët janë viktima të formave të abuzimit dhe dhunës seksuale. (Ambientet e organizatës Forumi për Iniciativa Qytetare në lagjen Pejton, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Vendi: (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Demokracia Plus dhe Qendra për Avokim dhe Kulturë Demokratike në bashkëpunim me programin e USAID për Fuqizim të Sistemit të Drejtësisë organizojnë konferencën në cilën do të shpalosen rezultatet e Anketës me përdoruesit e shërbimeve të gjykatave. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i MPBAP-së, Agim Veliu do ta vizitojë Kampinë e policisë “Vrella“ Sllatinë. (Kampi Vrella në Sllatinë, ora 10:45)

- Konstituohet Komisioni për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Shoqata e të Burgosurve Politik organizojnë hapjen e ekspozitës "Kujtesa e Kosovës, portrete të Adem Demaqit në pikturë dhe fotografi". (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- ADMOVERE e mbështetur nga KFOS promovon raportin "Gjendja në Fakultetin e Gjeoshkencave të Universitetit të Mitrovicës". (Hapësirat e rektoratit të UMIB-it në Mitrovicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike mban diskutim lidhur me detyrat me prioritet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim delegatin Apostolik të Vatikanit për Kosovë, Jean Marie Speich. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30 - vetëm pamje)

- Anibar Festivali Ndërkombetar i Animacionit organizon shfaqjen e filmave nga java e Kinematografisë afrikane. (Kinema Jusuf Gërvalla, 13:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00  - vetëm pamje)

- Ipeshkvia e Prizrenit organizon meshën e shenjtë kushtuar e Imzot Nikë Prelës në 24 vjetorin e kalimit në amshim. (Katedralja “Nëna Terezë”, nga ora 16:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, së bashku me kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, do të mbajnë konferencë të përbashkët për media, lidhur me çështjen e riorganizimit të procesit mësimor në komunën e Kamenicës.  (MAShTI, ora 16:00

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e ekspozitës Infrared: Additions. (Rr. Henrik Bariq, nr 5,  Shtatëmbëdhjetë, Prishtinë, ora 18:00)