24 Shkurt 2019

Zyra e BE-së dhe KE prezantojnë rezultatet kundër krimit ekonomik në Kosovë

Prishtinë, 16 nëntor - Zyra e Bashkimit Evropian dhe Këshilli i Evropës do të bashkë organizojnë një konferencë në kuadër të projektit të përbashkët kundër Krimit Ekonomik në Kosovë.

Konferenca do të përqëndrohet në rezultatet e vlerësimit pajtueshmërinë e Kosovës me standardet evropiane dhe ndërkombëtare në fushat e anti-korrupsionit, pastrimit të parave dhe luftimit të financimit të terrorizmit.

Vlerësimi është kryer në koordinim dhe përkrahje të ngushtë me agjencitë përkatëse vendase si Agjencia Kosovare kundër Korrupsionit dhe Njësia e Inteligjencës Financiare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)