18 Gusht 2019

USAID ofron mbështetjen për ATK-në

Prishtinë, 5 gusht - Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës Ilir Murtezaj, ka pritur sot në takim përfaqësuesit e programit të USAID për qeverisje ekonomike në Kosovë. Në ketë takim u diskutua për prioritetet lidhur më reformat në ATK dhe për mundësinë e mbështetjes në të ardhmen në realizimin e këtyre reformave.

Drejtori Murtezaj njoftoj të pranishmit me progresin e arritur dhe për prioritetet që ka ATK për të arritur objektivat e saj strategjike, si dhe vlerësoj lartë ndihmën që ka dhënë USAID në të gjitha fazat e zhvillimit të saj deri më tani, ku gjithashtu potencoj nevojën mbështetjen edhe në të ardhmen.

Nga ana tjetër, Terry Slywka drejtor i programit, vlerësoj të arriturat e ATK-së dhe  njeherit ofroj mbështetjen e tij dhe të ekipit të tij për përkrahjen e ATK-së në fushat me prioritet.

Administrata Tatimore e Kosovës në vazhdimësi ka qenë e përkrahur nga miqtë e saj, në këtë drejtim USAID ka dhënë një kontribut të madh në modernizimin dhe avancimin e proceseve të punës në ATK.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019

- Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)