16 Korrik 2018

Ulët parashikimi për rritjen ekonomike të Eurozonës

Bruksel, 13 korrik - Në raportin "Parashikimi ekonomik europian" për verën e vitit 2018, të publikuar të enjten nga Komisioni Europian, thuhet se, si pasojë e tensioneve tregtare të nisura nga ShBA-ja, e ngritjes së çmimit të naftës dhe e faktorëve të tjerë të rrezikut, parashikohet se rritja e ekonomisë së Eurozonës sivjet do të jetë 2.1%, më e ulët se 2.3% e parashikuar në maj.

Sipas raportit, në vitin 2019 ekonomia e Eurozonës do të rritet me 2%, po aq sa ishte edhe parashikimi i majit.

Nën ndikimin e ngritjes së çmimit të energjisë, në raport parashikohet se sivjet dhe vitin e ardhshëm inflacioni mesatar i Eurozonës do të jetë 1.7 %, shifër kjo më e lartë se përkatësisht 1.5% dhe 1.6% të parashikuara në maj.

Komisionari i BE-së për Çështjet Ekonomike dhe Financiare Pierre Moscovici ka paralajmëruar që, nëse situata e nderë e tregtisë do të përshkallëzohet më tej, kjo do të ushtrojë ndikime negative jo vetëm mbi ekonominë e BE-së, por edhe atë amerikane. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2018 - Përkujtohet 20 vjetori i rëniës se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. Te vendi i quajtur Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri - Kosovë, ora 10:00 - nisja behet nga fshati Polac, ora 8:00)  

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet projektligji për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor të Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të projektit të GIZ-it gjerman dhe nxënës nënshkrues të peticionit për ngritjen e kapaciteteve në arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të shqyrtohet projektligji për Produkte të Ndërtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosvës organizon takim me delegacionin e organizatës prestigjioze “The Heritage Foundation”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së automjeteve multi funksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë nga Qeveria e Kosovës për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 16:00)