12 Prill 2021

Turqia shënoi rritje ekonomike prej 1,8 për qind në vitin 2020

Ankara, 1 mars - Instituti Turk i Statistikave (TurkStat) ka njoftuar se ekonomia e Turqisë është rritur për 1,8 për qind në vitin 2020, në vitin që u përshkua nga pasojat ekonomike të pandemisë së koronavirusit.

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i Turqisë me çmimet aktuale ishte 5,1 trilionë lira turke (rreth 717,1 miliardë dollarë) vitin e kaluar, bënë të ditur nga TurkStat.

Të premten, në një panel prej 21 ekonomistësh të anketuar nga AA, ata parashikuan që ekonomia turke do të rritet prej 2,2 për qind në vitin 2020.

Në tremujorin e fundit të vitit 2020, ekonomia shënoi një normë të rritjes vjetore prej 5,9 për qind, treguan të dhënat e TurkStat.

Turqia dhe Kina janë vendet e vetme që shënuan një normë pozitive të rritjes ekonomike midis të gjitha vendeve të grupit G20 për të cilat të dhënat janë në dispozicion, ndërsa pjesa tjetër shënoi rënie ekonomike gjatë periudhës së njëjtë.

Parashikimi i ekonomistëve për tremujorin e fundit të vitit të kaluar ishte mesatarisht 7 për qind, ku parashikimi më i ulët ishte 5 për qind dhe më i larti 8,3 për qind.

Ekonomia turke regjistroi një rritje prej 6,3 për qind në tremujorin e tretë të vitit të kaluar, pas rënies ekonomike prej 10,3 për qind në tremujorin e dytë kur ndikimi i koronavirusit filloi të ndihej seriozisht. Në tremujorin e parë, PBB e Turqisë u rrit për 4,5 për qind.

Kursi i këmbimit të lirës turke me dollarin amerikan ishte mesatarisht rreth 7.00 në vitin 2020.

Programi i Ri Ekonomik i Turqisë, i njoftuar shtatorin e kaluar, kishte parashikuar që ekonomia turke të rritet me 0,3 për qind vitin e kaluar.

Në vitin 2019, shkalla e rritjes së vendit ishte 0,9 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)