07 Gusht 2020

Trishe: Parisi dhe Berlini janë përgjegjëse për krizën në eurozonën

Berlin, 21 qershor - Franca dhe Gjermania ia kanë hapur rrugën krizës në eurozonën dhe shkelën Paktin për stabilitet në vitin 2004, deklaroi kryetari i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Zhan Klod Trishe, në intervistë për gazetën gjermane “Velt am Zontag”.

Kryetari i BQE-së përshaton mundësinë që Greqia, Spanja dhe Portugalia të mos arrijnë ta kthejnë borxhin.

Siç transmeton Bgnes, Trishe po ahstu e kritikon sjelljen e bankave pas krizës financiare duke thënë se të gjitha deri në një do të bankrotonin nëse nuk u ndihmonte Banka Qendrore Evropiane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Gusht 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës shqyrton planin operativ te punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora