04 Korrik 2020

Thellohet kriza në Rusi, aksionet e kompanive ruse bien me 25 për qind

Moskë, 9 mars - Ndikuar nga rënia e çmimeve të naftës me rreth 30%, pas mossuksesit të takimit të OPEC-ut dhe zhvlerësimit të fundit të Rublës ruse, sot në bursën e Londrës kanë rënë edhe aksionet e kompanive më të fuqishme ruse.

Aksionet e kompanive të naftës dhe gazit, Rosneft, Gazprom, Lukoil, Surgutneftegaz, Tatneft, Novatek, Gazpromneft kanë rënë me 14-25%.

Gjithashtu si pasoj e zvogëlimit të masës monetare nga rënia e eksporteve ruse, kanë rënë edhe aksionet e bankave kryesore ruse, Sbernak ka rënie prej 23% ndërsa VTB Bank ka rënie 17%.

Sot, Bursa e Moskës nuk është hapur për shkak se në Rusi është ditë feste, por nesër me hapjen e Bursës së Moskës pritet vazhdim i rënies së aksioneve të kompanive ruse.

Banka Qendrore Ruse, me një vendim urgjent, edhe pse në Rusi është ditë feste dhe nuk punohet, ka ndaluar blerjen e valutës së huaj, për së paku 30 ditë. Kjo masë drastike e Bankës Qendrore Ruse  merret për të mbrojtur monedhën ruse nga zhvlerësimi i mëtejmë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)