11 Gusht 2020

Sindikatat kërkojn miratimin e buxhetit për vitin 2020

Prishtinë, 14 janar - Në takimin e përbashket në mes Sindikatës së Bashkuar te Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), Federates Sindikale te Shendetesise (FSSHK) dhe Sindikates se Policise (SPK) duke parë rrethanat aktuale në te cilat ndodhen kanë paraqitur brengën për përkeqësimin e mirëqenies sociale te anëtaresisë dhe në kuader te saj kanë kerkuar takim urgjent me Kryeparlamentarin Glauk Konjufca, Kryeministrin ne detyre Ramush Haradinaj dhe Avokatin e popullit Hilmi Jashari.

Te tri sindikatat nga Kryeministri në detyrë kërkojnë qe ta dergoj ne Parlamentin e Kosovës Projektligjin per buxhet per vitin 2020 me qellim të shmangies se trazirave sociale.

Ndersa nga Kryeparlamentari sindikatat kanë kërkuar qe te ndermarr hapa ligjor parlamentarë për aprovimin e buxhetit me kohe.

Avokatit te popullit i drejtohemi me kerkesen e thjesht qe te procedoj kerkesat e sindikatave te pundtoreve t6 sistemit publik, ne lidhje me revokimin e vendimit per masen e përkohshme per pezullimin e Ligjit te pagave.

E giithe kjo sipas këtyre sindikatave behët në perpjekje te ruajtjes se qetesisë sociale ne Republiken e Kosoves.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)