22 Janar 2020

Sindikata kërkon fond për rastet e punëtorëve që vdesin në vendet e punës

Prishtinë, 19 qershor - Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK), kërkon nga Qeveria e Kosovës që të ndajë një fond simbolik për rastet e punëtorëve që po vdesin në vendet e tyre të punës.

Kryetari i SPSPK-së, Jusuf Azemi ka thënë se kjo shumë vjetore e cila do të ishte rreth 100 mije euro e cila sa do pak do të ishte një ngushëllim simbolik i shtetit tonë ndaj kësaj kategorie te punëtorëve.

"Duke u nisur nga fakti se siguria në punë nuk është në nivelin e duhur, dhe pothuajse 95% te rasteve të vdekjeve ne vendin e tyre te punës i takojnë kategorisë më të ulët sociale, dhe ku shpesh here familjet e këtyre rasteve ballafaqohen edhe me mungesën e mjeteve për ceremoninë e varrimit si dhe traditën e pamjeve që ne e praktikojmë", ka theksuar Azemi.

Duke u nisur edhe nga  zhagitjet e mëdha të proceduarve ligjore deri ne 7 vite për përfundimin e proceduarave ligjore shpesh herë këto familje sipas tij vinë buzë greminës ekzistenciale.

"Ne ju inkurajojmë që të merreni me këtë problematik, në të kundërtën ne si sindikatë jemi të obliguar që të krijojmë një fond te veçantë për punëtorët e vdekur në vendet e tyre të punës sepse ne nuk mund të jemi spektator të ngjarjeve", ka pohuar Azemi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020 - Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruajë Marrëveshjen e Mirëkuptimit me USAID për zbatimin e Programit per trajtimin e ndertimeve pa leje. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)