23 Shtator 2020

Sindikalistët e shërbimit civil duan realizimin e kërkesave të tyre

Prishtinë, 18 shkurt - Ministri i Ministrisë së Administratës Publike ka pritur sot përfaqësuesit e sindikatës së Shërbimit Civil dhe Sindikatës së Administratës Publike, Mursel Zymberi dhe Ndue Kalaj, bashkë me përfaqësues nga nivele të ndryshme të organizimit sindikal të shërbimit civil.

Ky takim ishte vazhdim i dialogut të filluar para pak ditësh mes Qeverisë dhe Sindikatave të shërbimit civil. Kërkesat e dorëzuara me shkrim nga ana e përfaqësuesve sindikal që kanë te bëjnë me nivelizimin dhe harmonizimin e pagave me kategoritë tjera të që financohen nga Buxheti i Kosovës, shujtën e ngrohtë, pagesën e përvojës së punës, pagesën e shpenzimeve të udhëtimit si dhe kërkesa që lidhen  me zbatimin e normativës ligjore lidhur me kontratat e punës, janë shqyrtuar në këtë takim të përbashkët.

Ministri Bajrami ka pohuar se kërkesat e punonjësve administrativ, që janë pasqyra e shtetit, janë kërkesa të arsyeshme të cilat po shqyrtohen seriozisht nga Qeveria. Disa prej tyre janë kërkesa për të cilat shumë shpejt Qeveria do të dal me zgjidhje konkrete, ndërkaq disa nga kërkesat janë të lidhura ngushtë me Ligjin për Shërbimin Civil, i cili është duke pritur për miratim në Kuvendin e Kosovës që nga viti i kaluar. Me miratimin e këtij Ligji do të krijohet baza ligjore për të ndërmarrë masa që do të ndikojnë pozitivisht në ngritjen e mirëqenies së shërbyesve civil.

Nga ana e tyre sindikalistët kanë theksuar edhe njëherë vendosmërinë e tyre në realizimin e kërkesave që i kanë parashtruar. Ata kanë paraqitur gjendjen e shërbyesve civil si në nivelin qendror, ashtu edhe në nivelin lokal, duke theksuar faktin se gjendja materiale dhe niveli i pagave të shërbyesve civil është shqetësues dhe ka arritur kufijtë e durimit.

Gjithsesi, ishte konkluzion i përbashkët i këtij takimi se dialogu i sindikalistëve të shërbimit civil dhe Qeverisë ka filluar. Shumë shpejt do të fillojë draftimi i një projektmarrëveshjeje nga ana e MAP-së, në harmoni me mundësitë ligjore dhe buxhetore, e cila do t’u dorëzohet sindikatave që ta shqyrtojnë si ofertë nga ana e Qeverisë. Në një afat të pranueshëm kohor, do të gjenden mundësitë e pranueshme nga të dyja palët që do të finalizoheshin me një marrëveshje të nënshkruar nga të dyja palët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)