24 Prill 2019

Shtyhet miratimi i Marrëveshjes Kolektive

Prishtinë, 19 shkurt - Tash një kohë punonjësit e vendit presin me padurim miratimin e Kontratës Kolektive,  e cila është jetike për punëtorët.

Marrëveshja Kolektive, rregullon marrëdhënien e punës ndërmjet punëdhënësit e punëmarrësit, por ajo tash sa kohë endet sirtarëve të institucioneve pa gjetur zbatim.

Ajo, do të eliminonte shumë shkelje të të drejtave të punëtorëve të cilat ndodhin në sektorit privat si dhe rregullon: themelimin e marrëdhënies së punës, orarin dhe pushimet, pagat, kompensimet dhe të ardhurat tjera personale, informimin e të punësuarave, ndërprerjen e kontratës së punës dhe të drejtat e obligimet e palëve e mënyra e zgjedhjes së kontesteve.

Këshillitarja për marrëdhënie me publikun e ministrit të Punës e Mirëqenies Sociale, Mimoza Kçiku, tha për “SyriKosova” se Këshilli Ekonomiko-Social, vitin e kaluar ka hartuar një Draft të Marrëveshjes së re kolektive. Ju njoftojmë se KES-it, i ka kaluar mandati dhe aktualisht është në fazën e përzgjedhjes së anëtarëve të rinj.

Sipas saj në mbledhjen e parë të KES-it, do të diskutohet edhe çështja e Marrëveshjes Kolektive dhe bashkë me të gjithë partnerët e KES-it dhe gjithashtu me Ministrinë e Financave, si gardian i ruajtjes së stabilitetit financiar në vend, do të vendosim se si të procedojmë tutje.

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, tha për “SyriKosova” se  Marrëveshjes Kolektive, të cilës i ka skaduar afati dhe për të cilën KES-i e ka dhënë një formë aprovimin para final.

Sipas tij, ajo është dashur para vitit të ri të shqyrtohet, por pas ngjarjeve të ndryshme ekonomike e poltike, kjo marrëveshje ka mbetur anash deri në funksionalizmin e KES-it, të cilëve u ka kaluar mandati me 31 dhjetor.

Kryetari i AKB-së, shtoi se marrëveshja, nuk është peng e sektorit privat sa është e sektorit publik, e  cila ka një kosto të lartë dhe kapë qindra miliona euro.

“Për arsye mjetesh është duke u prolonguar edhe punëdhënësit e punëmarrësit i kanë përafruar qëndrimet, që kjo mund të jetë marrëveshje e cila edhe më shumë i precizon përgjegjësitë, detyrat dhe privilegjet në raport të palëve”, tha Shahini.

Sipas tij kjo marrëveshje nuk ka gjasë të nënshkruhet pa formimin e KES-it.

Ai shton se kjo është avantazh për punëtorë, sfiduese në implementim, por jo e pakalueshme dhe si e tillë mund të ecë drejt avancimit të të drejtave të dy palëve dhe gjatë implementimit të pësojë ndryshime.

“Marrëveshja Kolektive, është një kushtetutë ndërmjet punëdhënësve e punëmarrësve”, tha Agim Shahini.

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Avni Ajdini, tha për “SyriKosova” se edhe më tej vazhdon të vonohet nënshkrimi i Konratës Kolektive dhe se kjo nuk është nënshkruar vetëm për arsye të mungesës së buxhetit, e jo për çështje tjera.

“Nuk ka tjetër arsye për mos nënshkrimin e saj, sepse ajo ka qenë e përgatitur në fund të vitit të kaluar. Të gjitha kushtet janë plotësuar dhe duhet të nënshkruhet”, tha kryetari i BSPK-së. 

/Syri Kosova/

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 prill 2019 - Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon takim mikpritës për drejtorët e Drejtorive Komunale për Arsim. (Rektorati i UP-së, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. (Selia e KQZ-së, ora 9:00)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon debat për projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Hotel AFA, ora 10:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Komisionit Kombëtarë Zviceran për Parandalim të Torturës dhe Institucionit të Avokatit të Popullit, i cili vepron si Mekanizëm Kombëtar për Parandalim të tortures, për monitorim të përbashkët të operacioneve të kthimit me forcë ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës.​ (Salla për konferenca e Avokatit të Popullit, ora 10:00)

- Qendra e Karrieres në kuadër te Drejtorise se Planifikimit dhe Zhvillimit të Qendrueshem organizon hapjen e “Panairit te Karrieres” 3 ditor. (Hapsirat e Qendres se Karrieres, në lagjen Taslixhe, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë zyrtare të hapjes së aktivitetit “Ditët e Orientimit për Maturantë”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Hapet Panairi i Studimeve, ku universitete të ndryshme të Kosovës dhe regjionit, do të prezantojnë profilet akademike. (Kampusi i shkollave të mesme në Gjilan, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës do të organizojë Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, me qëllim të promovimit të kompanive Kosovare dhe produkteve të tyre brenda Kosovës, rajonit dhe më gjerë. (Qendra e Panaireve, fshati Shkabaj, Magjistralja Prishtinë – Mitrovicë, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Hapjen e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”. (Fshati Shkabaj, Qendra e Panaireve, ora 10:30)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me gjendjen e sigurisë në Kosovë dhe incidentet që kanë motive ndëretnike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të nënshkruajë një marrëveshje për të mbështetur Gjykatën Themelore të Mitrovicës. (Ambientet e UNDP-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor i Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas për vitin 2018, shqyrtimi i Raportit vjetor i Akademisë së Drejtësisë për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë mban debat publik me temën 'Uzurpimi i pronës në Kosovë - problem edhe pas 20 viteve'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente të Grupit Punues të Komisionit për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizon aktivitetin kryesor të shënimit të javës së imunizimit për këtë vit. (Fshati Magure i Komunës së Lipjanit, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Mitrovicë organizon aksion simbolik lidhur me zhagitjen e punimeve në tunel, i cili vazhdon ende të jetë i bllokuar duke shkaktuar kështu kaos total të trafikut në qytetin e Mitrovicës. (Tek tuneli i bllokuar në Mitrovicë nga ana e Zhabarit, ora 12:00)

- Mbahet seanca përfundimtare për rivendosje në lidhje me kërkesën e profesorit te Fakultetit Juridik, Mejdi Bektashi i cili e ka paditur organizatën joqeveritare Admovere për shpifje, pas publikimit të raportit 'Stafi Akademik i UP-së'  në të cilin Bektashi ishte radhitur si njëri nga profesorët plagjiatorë. (Gjykata Themelore në Pallatin e Drejtësisë, objekti A, numër 204, ora 13:30)