23 Shtator 2020

Shtërpcë. Hapen dy shkolla fillore të financuara nga BE-ja

Prishtinë, 3 mars - Dy shkolla fillore u përuruan sot nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në fshatrat e Brodit dhe Sevcës në komunën e Shtërpcës. Bashkimi Evropian ka investuar më shumë se gjysmë milion euro për të rinovuar dhe zgjeruar shkollën e Brodit dhe për të ndërtuar tërsisht shkollën e Sevcës. 


Këto projekte të shkollave janë shprehje e përkushtimit të BE-së për të ndihmuar të gjitha komunitetet në Kosovë dhe për të përkrahur udhëheqësinë e sapozgjedhur komunale të Shtërpcës për të ofruar shërbime të mira për qytetarët e saj. 


Kjartan Björnsson, shef i Operacioneve pohoi: “BE-ja do të vazhdojë të investojë fonde për shkollim, banim, rrugë dhe ndërtesa komunale për të përmirësuar kushtet e jetesës dhe për t'i ndihmuar Kosovës që të përparojë në rrugën e saj drejt Evropës – po ashtu edhe në nivelin komunal.”


Shkolla fillore në Brod do t’u shërbejë më shumë se 150 nxënësëve dhe parashkollorëve. Shkolla është rinovuar me tri klasë të reja, një kënd për shumë përdorime, zgjerimin e katit përdhesë dhe rrethojen përqark oborrit të shkollës. 


Shkolla e re e Sevcës, me më shumë se 230 nxënës, është e ndërtuar në tre kate me katër klasë, një kënd për shumë përdorime dhe laborator, një bibliotekë, zyren e drejtorit, sallën e arsimtarëve dhe hapësira të tjera, po ashtu e rrethuar me një rrethojë të re. 


Ky projekt është pjesë e një programi prej € 15 milionë që synon të përmirësojë infrastrukturën ekonomike dhe sociale për qytetarët në një numër të komunave të Kosovës. 


Që prej vitit 2003, Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian ka ndarë mbi €80 milionë  për të realizuar projekte të infrastrukturës komunale nëpër Kosovë. BE-ja ka ndërtuar shkolla, qendra kulturore e sportive, qendra shëndetësore, sisteme të ujësjellësit dhe ujërave të zeza dhe rrugë lokale, duke kontribuar në përmirësimin e kushteve të jetesës për të gjithë qytetarët e Kosovës. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)