27 Nëntor 2021

Shkalla e papunësisë në zonën e OECD-së bie për të katërtin muaj radhazi

Prishtinë, 14 tetor - Shkalla e papunësisë në zonën e Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ka rënë për të katërtin muaj radhazi.

Norma ra 0.1 pikë përqindje në 6 për qind në bazë mujore në gusht, njoftoi OECD në një deklaratë për media. Megjithatë, mbetet 0.7 pikë përqindje mbi normën para-pandemike në shkurt 2020, shtoi deklarata.

Numri i të papunëve në të gjithë zonën ra me 1 milion në 39.7 milionë, që është 4.3 milionë më shumë se niveli para pandemisë.

Në pjesën e Eurozonës, norma ishte 7.5 për qind për qind në gusht, pak më e ulët nga 7.6 për qind sa ishte në korrik.

"Janë regjistruar rënie prej 0.3 pikë përqindjeje ose më shumë në Greqi (në 13.2 për qind, nga 14.2 për qind në korrik), Finlandë (në 7.2 për qind, nga 7.8 për qind), Spanjë (në 14.0 për qind, nga 14.5 për qind), Letoni (në 7.1 për qind, nga 7.5 për qind) dhe Lituania (në 7.2 për qind, nga 7.5 për qind)", thuhet në deklaratë.

Jashtë zonës së euros, rëniet më të mëdha ishin në Kolumbi (në 12.7 për qind, nga 13.6 për qind), Kore (në 2.8 për qind, nga 3.3 për qind), Kanada (në 7.1 për qind, nga 7.5 për qind) dhe SHBA (në 5.2 për qind, nga 5.4 për qind).

Vendet e tjera regjistruan ndryshime të vogla ose asnjë ndryshim: Australia (deri në 4.5 për qind, nga 4.6 për qind), Japonia (2.8 për qind), Meksika (deri në 4.1 për qind, nga 4.2 për qind), Polonia (me 3.4 për qind) dhe Turqia (në 12.1 për qind), thuhet në deklaratë.

Të dhënat më të fundit treguan se shkalla e papunësisë në SHBA ra më tej në shtator 2021 (me 0.4 pikë përqindje, në 4.8 për qind) dhe Kanada (me 0.2 pikë përqindje, në 6.9 për qind).

Papunësia tek të rinjtë u rrit lehtë në 12.5 për qind ​​nga 12.4 për qind nga një muaj më parë.

"Shkalla e papunësisë në zonën e OECD-së për gratë dhe burrat shënoi rënie të lehtë në 6.2 për qind (nga 6.3 për qind në korrik) dhe 5.8 për qind (nga 5.9 për qind)", thuhet në deklaratë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)