22 Tetor 2019

Rritja ekonomike globale në nivelin më të ulët 11-vjeçar

Vjenë, 21 shtator - Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) parashikoi se ekonomia globale do të ngadalësohet këtë vit dhe në vitin 2020 për shkak të shkallëzimit të tensioneve tregtare dhe pasigurisë së lartë të politikave.

OECD-ja uli parashikimin e rritjes botërore për këtë vit në 2.9% nga parashikimi i mëparshëm prej 3.2%, ndërsa për vitin 2020 në 3% nga 3.4%. Në vitin 2018 kjo shifër ishte 3.6%.

Laurence Boone është kryeekonomistja e Organizatës:

"Së pari, mesazhi i parë është se rritja është ngadalësuar dhe kemi frikë se do të mbetet në nivel të ulët. Të gjitha rreziqet që shohim anojnë drejt rënies. Siç i dini, ato janë tregtia, Brexit, tregjet financiare. Mund të jenë edhe çmimet e naftës."

Gjithashtu, OECD-ja paraqiti një këndvështrim të zymtë të ekonomive të zhvilluara dhe ato në zhvillim, për shkak se "përshkallëzimi i konflikteve tregtare po ndikon tek niveli i besimit dhe investimeve".

Për të përfunduar këtë zymtësi, OECD-ja rekomandon "ambicie më të madhe të reformës strukturore", për të ulur ndikimin negativ nga kufizimet në tregti dhe në investimet ndërkufitare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 tetor 2019 - Me rastin e 30 vjetorit të rënies së komunizmit, Instituti Shkencor Kosovaro-Suedez do të organizojë konferencën shkencore ndërkombëtare me titull '30-vjetori i rënies së sistemit komunist'. (Hoteli Sirius, ora 9:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit mbahet dita e dytë e “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë per koordinimin ndërinstitucional në trajtimin e rasteve të trafikimit të qenieve njerëzore si dhe sfidat në trajtimin e rasteve të dhunës seksuale gjatë luftës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Drejtori i Zyrës për Rritje Ekonomike pranë misionit të USAID-it në Kosovë, Matthew Cullinane, do të flasë në hapjen e Konventës së tretë vjetore të Industrisë së Veshmbathjeve në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Punëtorët teknik të Fakulteteve të UP-së “Hasan Prishtina” në Prishtinë, do të protestojnë para Rektoratit të UP-së. (Para Rektorati, ora 10:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri do të mbahet Panairi i Sportit me të gjitha klubet sportive të qytetit të Mitrovicës. (Sheshi “Isa Boletini” në Mitrovicë, ora 10:00)

- Dega e Alternatives në Gjakovë mban konferencë për media. (Zyrët e Alternativës në Çarshinë e Jupave në Gjakovë, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i librit “Gjinekologjia me obstetrikë  për infermieri dhe mami” me autore Prof. dr. Myrvete Paçarada dhe bashkautorë  Ass. dr. Vlora Ademi Ibishi dhe Ass. dr. Nyltene Kongjeli. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Më rastin e Ditës Boterore të Energjisë, Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë 'Cilat duhet të jenë prioritete e qeverisë së re në sektorin e energjisë në Kosovë?  - Rekomandime dhe propozime nga shoqëria civile'. (Zyrët e Resource Center (Lagjja Pejton, Rr. Pashko Vasa, nr. 1, përballë Hotel Royal, ora 13:00)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 173-të. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 13:30)

- ETEA organizon premierën e shfaqjes “Muret Flasin” që i dedikohet përkujtimit të organizimit të arsimit paralel gjatë viteve të '90-ta. (Shtëpia - shkollë “Sami Frashëri” e familjes Aliu - Hertica, ora 20:00)