29 Mars 2020

Rikonfirmohet përkushtimi i Francës për mbështetjen e Kosovës

Prishtinë, 20 shkurt - Ministri i Financave Besnik Bislimi ka pritur sot në takim njoftues ambasadoren e Francës në Kosovë Marie-Christine BUTEL, me të cilën biseduan për bashkëpunimin ndërshtetërorë dhe institucional.

Me këtë rast, Ministri Bislimi e falënderoi Ambasadoren BUTEL për mbështetjen që shteti francez i ka dhënë deri më tani Kosovës në fushën e zhvillimit veçanërisht për projektet të cilat lidhen drejtpërsëdrejti me jetën e qytetarëve të Kosovës.

Ministri Bislimi gjithashtu e njoftoi Ambasadoren BUTEL për stabilitetin makrofiskal, për politikat zhvillimore të Qeverisë Kurti si dhe për përgatitjen e Buxhetit për vitin 2020.

Ndërsa, ambasadorja e Francës në Kosovë Marie-Christine Butel e uroi ministrin Besnik Bislimi për detyrën e re dhe rikonfirmoi përkushtimin e shtetit të Francës për mbështetjen e Kosovës në zhvillimin e projekteve të cilat ndikojnë në mirëqenien e qytetarëve të Kosovës si dhe në zhvillimin ekonomik të vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 mars 2020

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri viziton Drejtorinë e Arsimit për ta parë procesin e mësimit online. (Dejtoria e Arsimit në Gjilan, ora 10:30)

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mban takim me Komitetin për mbrojtje dhe shpëtim kundër Covid-19 dhe Qendrën Operative Emergjente (Kampsui i Shkollave të Mesme në Gjilan, ora 11:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së në Prishtinë, ora 16:30.