04 Korrik 2020

Qeveria maqedonase shkurton rrogat

Shkup, 12 qershor - Në Maqedoni do të shkurtohen pagat e zyrtarëve të qeverisë, përfshirë atë të Kryeministrit, për të ulur deficitin buxhetor dhe për të mbrojtur vendin nga kriza.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Financave, Zoran Stavreski, i cili ka saktësuar se për këtë qëllim qeveria do të anulojë disa projekte për investime.

“Pagat e Kryeministrit, ministrave dhe zëvendësministrave do të shkurtohen me 10 për qind këtë vit dhe vitin e ardhshëm. Këto shkurtime do të arrijnë në 130 milionë euro”, ka deklaruar Stavreski.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)