05 Tetor 2022

Presidenti Biden i kërkon Kongresit financime për të luftuar urinë globale

Washington, 28 prill - Kërkesa financiare e radhës e presidentit Joe Biden për shpenzime shtesë për Ukrainën pritet të përfshijë edhe para’ shtesë për të trajtuar një krizën globale ushqimore në rritje.

“Ky është një problem shumë, shumë dramatik që padyshim ekzistonte edhe më parë”, deklaroi i sekretari amerikan i Shtetit, Antony J. Blinken në Komitetin e Shpërndarjeve të Operacioneve të Jashtme të Senatit, ku ai foli për kërkesën buxhetore fiskale të administratës Biden për vitin 2023.

Blinken nuk ofroi një vlerësim mbi sasinë e parave që Biden do të kërkonte për ndihmën ushqimore.

Ndërsa sekretari po dëshmonte para panelit të Senatit, administrata Biden njoftoi se po kontribuonte me 670 milionë dollarë ndihmë humanitare shtesë për të adresuar ndikimet e krizës globale ushqimore të pushtimit rus si dhe fondet të reja do të shkonin për projekte shtesë.

Uria është në rritje për shkak të thatësirës së shkaktuar nga ndryshimet klimatike dhe ndryshimit të modeleve të motit, konfliktit të vazhdueshëm në vende si Afganistani, Jemeni dhe Etiopia, dhe kufizimet e zinxhirit të furnizimit të krijuara nga pandemia Covid-19.

Pushtimi rus i Ukrainës, një nga prodhueset më të mëdha të grurit në botë, po e përkeqëson problemin, veçanërisht në vendet në zhvillim.

”Javën e kaluar, indeksi i çmimeve bujqësore u rrit 43% nga janari i kaluar, ndërsa misri dhe gruri u rritën përkatësisht 56% dhe 55% gjatë së njëjtës periudhë”, sipas një deklarate nga Banka Botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)