05 Dhjetor 2022

Oligarku rus, Roman Abramovich i sanksionuar u kërkon miliona borxh miqve

Moskë, 6 prill - Oligarku rus, Roman Abramovich po u kërkon miqve të famshëm që t’i japin hua për të qëndruar në këmbë.

Mediat e huaja shkruajnë se ish-pronari i Chelseas ka kërkuar 1 milion dollarë kredi për të mbajtur stafin e tij në punë. E gjithë kjo është pasojë e sanksioneve që Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i vendosën atij pas nisjes së luftës në Ukrainë.

Thuhet se oligarku rus i sanksionuar po “i lutet” mikut të tij, regjisorit të famshëm të “Hollywood”-it, Brett Ratner, për 980,000 kredi për ta ndihmuar atë.

55-vjeçari, i cili në Mbretërinë e Bashkuar është akuzuar si një aleat i ngushtë i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, duket se po kërkon hua të mëdha nga miqtë e tij të famshëm, ndërsa thuhet se mbajtja e stafit i kushton 600,000 paund në javë.

“Page Six” pretendon se drejtori i Rush Hour Ratner është mes atyre që ka kërkuar Abramovich, si dhe kontakte të tjera në Hollywood dhe Silicon Valley.

Jo vetëm kaq, pasi thuhet se ish-pronari i Chelseas i është afruar familjes Rothschild pasi pasuritë e tij në Britani dhe SHBA u sekuestruan muajin e kaluar. Askush nuk mendohet se ka pranuar t’i japë paratë.

Është e paqartë se cilat do të jenë pasojat sipas ligjit ndërkombëtar, për shkak të sanksioneve kundër oligarkëve rusë në përgjigje të luftës së Vladimir Putin në Ukrainë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)