23 Shtator 2020

OEK-u dhe APIK-u nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

Prishtinë, 3 mars  – Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Besim Beqaj dhe drejtori i Agjencisë për Promovimin e Investime të Kosovës, Mustafë Hasani nënshkruan sot marrëveshje bashkëpunimi me te cilën thellohet dhe zgjerohet bashkëpunimi i këtyre dy subjekteve ne lëmine e promovimit te investimeve.
 
Kryetari Beqaj me kete rast theksoi se OEK eshte shume e interesuar qe te bashkepunoje me te gjitha institucionet relevante te cilat  bëjnë promovimin e investimeve te huaja ne Kosove .
 
“Ne si OEK jemi edhe ne Bordin Këshillëdhënës te Agjencisë për promovim te investimeve dhe jemi dakorduar edhe me drejtorin, por edhe me ministrin me here,  te kemi takime me te shpeshta qe ta funksionalizojmë me mire agjencinë, ne mënyrë qe i gjithë aktivitetet te shkon ne një pike te promovimit te investimeve ne Kosove.  Memorandumi për Bashkëpunim te cilin sot e nënshkruajmë ka një synim shume te fokusuar,  qe te jemi te dakorduar ne prioritetet per te promovuar investimet e huaja ne Kosove dhe per te promovuar Kosovën si brend”.
Kryetari Beqaj theksoi se ne këtë vit OEK-u nga prioritetet e saja e ka promovimin e Kosovës si brend.
“Ky është një projekt qe neve jemi duke bashkepunuar me disa bashkepuntor tone gjerman, me institucione gjermane, por qe njekohesisht eshte dhe prioritet shume i fuqishem i Agjencionit qe eshte realisht detyra kryesore e agjencisë. Kemi menduar qe me këtë memorandum ti bashkojme te gjitha resurset humane te cilat i kemi, qe te jemi sa mire te organizuar, qofte ne prezantim te investimeve  jashtë apo edhe dheniet e informacioneve te rregullta për mundësitë për investim, për mundësit e zhvillimit ekonomik dhe krijimit te partneriteteve ekonomike te Kosoves me vendet e tjera”.
Mustafë Hasani, drejtori i APIK-ut theksoi se me OEK-un kane pas bashkëpunim edhe me parë ne lëmine e  promovimit te investimeve, te organizimit te takimeve me bizneset ,panaireve te ndryshme por se qëllimi i nënshkrimit te këtij memorandumi është  qe te zgjerohen fushat e veprimit te përbashkët dhe njëkohësisht te konkretizojmë ne menyre pak me te detajuar se cilat do te jene ato bashkepunime dhe bashkerenditja e aktiviteteve ne mes te Agjencite per promovimin e investimeve dhe OEK-ut.
“Ne bashkërisht kemi marr pjese ne shume promovime qe kane ndodh edhe vitet e kaluara.  Kësaj rradhe jane disa prej mundesive me te mira ne kontekst te promovimit te Kosoves ne perputhje me mbështetjen qe po jepet nga Banka Botërore. Ne me OEK-un  do te shikojmë se cilat do te jene mundesite tona qe vërtet  te përcaktojmë  vendet potenciale për investime dhe pastaj sektorët qe mund jene brenda ketij vendi dhe ne fund kompanitë me interesante për bashkëpunim. Gjithashtu  do te shikojmë dhe cilat janë kompanitë tona te cilat kane potencial dhe mund të realizojnë bashkëpunim me kompanitë e huaja dhe e gjithe kjo eshte ne kontekstin e promovimit me te mire te Kosoves ne tregjet e investimeve”.
Hasani me këtë rast theksoi se do te shikohen mundësit e zhvillimit te mëtejshme te aktiviteteve promovuese përmes panaireve përmes konferencave dhe përcaktimin e sektorëve dhe kompanive te cilat mund te janë interesante për investime ne Kosove.
 
Promovimi i investimeve te huaja ne Kosove, ndryshe është nder prirotetet kryesore te aktivitetit te OEK-ut.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)