06 Gusht 2020

Minstrja e Financave priti në takim ambasadoren e Francës në Kosovë

Prishtinë, 13 korrik - Ministrja Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim ambasadoren e Francës në Kosovë Marie-Christine Butel. Në takim u diskutua për situatën ekonomike në vend si dhe për rritjen e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. 

Ministrja Bajrami e njoftoi Ambasadoren Butel për situatën ekonomike në vendin tonë dhe për aktivitetet e Qeverisë së Kosovës në adresimin e sfidave të shkaktuara nga pandemia COVID-19. Znj. Bajrami foli edhe për planet e Ministrisë së Financave për fuqizimin e sektorit privat si bartës i rritjes ekonomike në vend. Ajo falënderoi shtetin francez për mbështetjen që i ka dhënë dhe vazhdon t’i jap Kosovës përmes projekteve që ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve. Në këtë kuadër, Ministrja Bajrami përmendi rëndësinë e dy marrëveshjeve bilaterale, të nënshkruara më 07 korrik, gjatë vizitës së Kryeministrit Hoti në Paris, marrëveshje këto të cilat do të ndihmojnë në thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve tona, theksoi ajo.         

Ndërsa, ambasadorja e Francës në Kosovë Marie-Christine Butel, falënderoi Ministren Bajrami për pritjen dhe shprehu gatishmërinë e shtetit francez për të vazhduar bashkëpunimin me Kosovën në fushën e zhvillimit ekonomik dhe integrimeve evropiane. Ajo theksoi se marrëveshja e nënshkruar nga Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Francës i hap rrugë përfshirjes së Agjencisë Franceze për Zhvillim në projekte të ndryshme në Kosovë. Ambasadorja Butel potencoi se Franca mbetet e përkushtuar që ta mbështes Kosovën edhe përmes mekanizmave në kuadër të Bashkimit Evropian në të mirë të zhvillimit ekonomik dhe fuqizimit të institucioneve demokratike.   

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2020 - Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Tek Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme Agim  Veliu, Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi dhe Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa vizitojnë komunën e Istogut. (Zyra e Kryetarit të Istogut, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi mes drejtorëve të organizatave ETEA dhe The Library Project Kosovo dhe drejtorëve të Drejtorive Komunale të Arsimit te Prishtinës, Gjilanit dhe Obiliqit. (Hapësirat Qendrës për Edukim dhe Kulturë "Libart", objekti i bibliotekës "Hivzi Sulejmani" në lagjen "Dardania", ora 14:00)