12 Gusht 2020

Ministrja Edita Tahiri priti Ambasadorin norvegjez

Prishtinë, 22 qershor - Ministrja e Ministrisë së Administratës Publike, Edita Tahiri priti Ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë, Sverre Johan Kvale.

Në takim u bisedua për bashkëpunimin midis MAP-it, dhe Qeverisë së Norvegjisë dhe Ambasadës norvegjeze në Kosovë.

Ministrja, Tahiri falënderoj shtetin e Norvegjisë për gjithë mbështetjen që i ka dhënë dhe po i jep Kosovës në të gjitha proceset në faza të rëndësishme të zhvillimit si shtet.

Po ashtu Tahiri, u përqendrua në bashkëpunimet në fushën e reformave të administratës publike, në kuadër të angazhimeve të MAP-it.

Ministrja Tahiri theksoj rëndësinë e Regjistrimit të popullsisë, projekt ky që pritet të realizohet në pranverën e vitit 2011.

Në këtë kuadër ajo vlerësojë së procesi i përgatitjeve po shkon mirë drejt synimit që të realizojmë një projekt me kredibilitet vendor dhe ndërkombëtar. 

Ajo u ndal në veçanti në aspektin financiar të projektit të regjistrimit dhe kërkojë mbështetje nga Ambasada norvegjeze për Fondin Multidonatorësh të Mirëbesimit, si një prej komponentëve kyçe të suksesit të Regjistrimit.

Ambasadori norvegjez, theksoj rëndësinë e bashkëpunimit në të gjitha aspektet e administratës publike dhe i dha mbështetje realizimit të suksesshëmtë Regjistrimit.

Ai e ka vlerësuar atë të rëndësishme për shtetin e ri të Kosovës dhe zhvillimin gjithmbarshëm të tij.

Në vazhdim, Sverre Johan Kvale, tha se shteti norvegjez është dhe mbetet mik i Kosovës dhe është një prej donatorëve kryesor për zhvillimin e Kosovës.

Ambasadori norvegjez, në veçanti, kërkoj rritjen e angazhimeve për qeverisje të mirë dhe luftë të pa kompromis kundër korrupsionit duke theksuar se kjo luftë duhet të behët nga vet institucionet e Kosovës.

Ministrja Tahiri dhe Ambasadori norvegjez u pajtuan se perspektiva Euro-Atlantike e Kosovës, ndërlidhet me angazhimet për qeverisje të mirë dhe me një administratë publike efikase,  të paanshme dhe transparente.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)