21 Shtator 2020

Ministri Shala në vizitë zyrtare në SHBA

Uashington, 3 shkurt - Ministri i Ekonomisë dhe Financave Ahmet Shala me ftesë të autoriteteve amerikane, përkatësisht Senatit Amerikan, po qëndron për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku është duke zhvilluar takime me zyrtarë të lartë të shtetit amerikan, kongresmen e senator, zyrtarë të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bankës Botërore si dhe OPIC. Ministri Shala po ashtu po merr pjesë në “Lutjet e Mëngjesit”.

Ministri Shala gjatë ditës së Hënën ka takuar z. Stuard Jones, Zv. Sekretar i Shtetit Amerikan për Evropën Qendrore dhe Jugore, z. Christopher Smart,  zv. Sekretar i Thesarit Amerikan, si dhe me z. Jeffrey Baker, Drejtor i Zyrës së Thesarit Amerikan për Evropë dhe Azi. Ministri Shala po ashtu ka zhvilluar takime me zyrtarë të Fondit Monetar Ndërkombëtar si dhe të Bankës Botërore.

Në këto takime, Ministri Shala ka falënderuar zyrtarët amerikan si dhe ata të FMN-së dhe të Bankës Botërore për mbështetjen që po i japin Kosovës duke i siguruar ata që qeveria e Kosovës do të vazhdoj edhe më tutje që të punoj në ruajtjen e qëndrueshmërisë fiskale dhe zhvillim të shpejtë ekonomik të vendit. Ministri Shala ka vënë në pah progresin e arritur në Kosovë.

Gjatë ditës së martë, Ministri Ahmet Shala ka mbajtur një ligjëratë në Institutin e njohur Amerikan të Paqes (United States Peace Institute). Në ligjëratën e tij mbi “Mundësitë dhe Sfidat e Ekonomisë së Kosovës,”para një audience mjaft të madhe, Ministri Shala ka renditur sukseset dhe sfidat e Kosovës pas shpalljes së pavarësisë. Në adresimin e tij, Ministri Shala ka vënë theks të veçantë në politikat makroekonomike të Kosovës si dhe efektet e krizës ekonomike në rajonin e Ballkanit. Ai ka vënë në dukje dhe ka shpjeguar vendosmërinë e autoriteteve kosovarë që të sigurojnë pjesëmarrjen e sektorit privat në ndërmarrjet publike si dhe sfidat me të cilat po ballafaqohet Kosova: numri i lartë i papunësisë si dhe bashkëpunimi rajonal - në radhë të parë pjesëmarrja me të drejta të plota e Kosovës në marrëveshjet rajonale.

Ministri Shala ka shprehur besimin e tij të plotë se Kosova është e aftë për të qëndruar në këmbët e veta, politikisht dhe ekonomikisht dhe këtë tashmë është duke e dëshmuar me një pjekuri mjaft të lartë. Ai ka falënderuar Shtetet e Bashkuara për mbështetjen e pakursyer gjatë viteve të 90-ta, gjatë administrimit të UNMIK-ut, si dhe tani pas shpalljes së pavarësisë.

Ministri Ahmet Shala, me ftesë të autoriteteve amerikan, përkatësisht Senatit Amerikan, po merre pjesë në “Lutjet e Mëngjes”, eveniment ky tashmë tradicional vjetor i organizuar nga Senati Amerikan që nga viti 1953. Gjatë “Lutjeve të Mëngjesit”, Ministri Shala do të zhvilloj shumë takime formale dhe joformale me lider e burrështetas nga e gjitha bota. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Fillon Shkolla Verore e BE-së në të cilën do të shtjellohet temat për zhvillimin ekonomik, qëndrueshmërinë mjedisore dhe shfaqjen e pandemisë globale. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të votohet raporti i panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla takohet me Ambasadorin japonez, Mizutani Akira. (Kabineti i ministres Haradinaj Stublla, ora 10:00 - pa prezencen e mediave)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, pret në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-ve, të udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA Adam Boehler, të cilit do t’i bashkohet edhe i dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, përfaqësues të USAID, Kryetarin e Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)
 
- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori japonez, Mizutani Akira, nënshkruajnë marrëveshjen për donacionin e radhës të Japonisë për Kosovën. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedh ekspertët e jashtëm si dhe publikon adresën për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në përurimin e shtatores së Heroit Ahmet Krasniqi, si dhe në inaugurimin e sheshit, i cili do të mbajë emrin e tij. (Sheshi “Ahmet Krasniqi” në Vushtrri, ora 11:00)  

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Sallën e Operacionit dhe Sallën e Lindjes për gratë e infektuara me COVID-19, pajisje këto të financuara nga partneri jonë Raiffeisen Bank në Kosovë dhe AMC. (QKUK, ora 11:00)

- Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, do të takohet me U.D i Kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji Arsim Janova, ku do të  nënshkruajnë një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi mes dy institucioneve, pas nënshkrimit të marrëveshjes do të ketë konferencë për medie. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, kati i IV, ora 11:15)

- Seanca plenare e Kuvendit, e ndërprerë të premten do të vazhdojë sot. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)