12 Gusht 2020

Kryeministri Thaçi uron shërbyesit civilë të Kosovës

Prishtinë, 22 qershor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi uron të gjithë shërbyesit civilë të Kosovës, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Shërbimit Civil.

Në telegramin e urimit thuhet: "Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Shërbimit Civil, kam nderin dhe privilegjin që në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim, ju të gjithë shërbyesve civilë të Republikës së Kosovës, t’ua uroj këtë ditë të rëndësishme për administratën publike të vendit tonë".

Qeveria e Republikës së Kosovës sipas tij është e angazhuar fuqishëm në avancimin e administratës publike të shtetit tonë, duke ndërtuar kështu një administratë publike të qëndrueshme, profesionale, efikase dhe transparente.

Ai ma tutja ka theksuar se në këtë kuadër, qeveria ka ndërmarrë hapa konkretë që janë të ndërlidhur drejtpërdrejtë me procesin e Reformës së Administratës Publike, proces ky shumë i rëndësishëm për funksionimin e shtetit të Kosovës.

Miratimi i Ligjit për Shërbimin Civil, që rregullon qartë statusin e shërbyesve civilë, konform detyrave dhe përgjegjësive që kanë, rritja e pagave për të gjithë shërbyesit civilë, janë ndër hapat pozitivë që do të ndikojnë drejtpërdrejtë në përmbushjen e vizionit tonë për reformimin substancial të administratës publike.

"Në Ditën Ndërkombëtare të Shërbimit Civil, dua të potencoj edhe njëherë përkushtimin tonë të gjithanshëm për përmbushjen me sukses të të gjitha kritereve për anëtarësimin e Kosovës në institucionet euro-atlantike, duke përfshirë këtu edhe kriteret për funksionimin e një administrate publike bashkëkohore, në shërbim të interesave të qytetarëve", ka deklaruar Thaçi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)