21 Shtator 2020

KRPP-ja ka pranuar 142 raporte vjetore të prokurimit

Prishtinë, 2 shkurt - Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, anëtarët e komisionit prezantuan përvojat e fituara gjatë vizitës studimore që patën në Mbretërinë e Bashkuar e cila u organizua nga KIPRED-i , si pjesë e projektit për “Themelimin e Komisionit Funksional për Mbikëqyrje të Financave Publike”, i financuar nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, nëpërmjet Ambasadës së saj në Prishtinë.

Lidhur me këtë vizitë, anëtarët e komisionit njoftuan pjesëmarrësit rreth funksionimit të Parlamentit Britanik, përkatësisht Komitetit për Llogari Publike si dhe Zyrës Kombëtare të Auditit. Ata shpalosën takimet që kanë pasur edhe me personalitete të ndryshme të jetës publike në Mbretërinë e Bashkuar dhe zyrtarë të procesit të kontrollit të shpenzimeve të parasë publike.

Kryetari i këtij komisioni, Haki Shatri, vizitën studimore në Mbretërinë e Bashkuar e konsideron si të dobishme për anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, duke vënë në pah aktivitetet e shumta që kanë pasur ata në këtë vend.

Anëtarët e komisionit, njëzëri u shprehën se vizita në këtë vend, atyre u ka sjellë eksperienca pozitive, meqë ata për së afërmi kanë parë së si duhet të ndërtohet një sistem financiar, të cilin preferojnë ta praktikojnë edhe në komisionin parlamentar të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Të gjitha këto përvoja, gjatë qëndrimit të anëtarëve të komisonit, I kanë shpalosur edhe përmes një konference për media, kryetari I këtij komisioni, Haki Shatri dhe Anna Jackson, nga Ambasada Britanike në Prishtinë.

Tutje, në takimin e sotëm të Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, para anëtarëve të komisionit, kanë raportuar përfaqësues të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik të Kosovës, lidhur me sistemin e prokurimit dhe përgjegjësitë e KRPP-së.

Përfaqësues të KRPP-së, kanë njoftuar se gjatë muajve janar-shkurt 2010, KRPP-ja është duke përgatitur Raportin mbi aktivitetet e prokurimit publik në Kosovë, të zhvilluara gjatë vitit 2009.

Deri më 31 janar të vitit 2010, KRPP-ja ka pranuar 142 raporte vjetore të prokurimit nga autoritetet kontraktuese, ndërsa raporti vjetor I KRPP-së, do të përfshijë në mënyrë të detajizuar të gjitha aktivitetet e prokurimit publik në Kosovë, të zhvilluara gjatë vitit 2009, sipas Autoriteteve Kontraktuese, sipas procedurës së prokurimit dhe sipas vlerës së kontratave.

Ky raport, sipas kërkesave të ligjit, do t’i dërgohet Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës, si dhe do të publikohet në web-faqen zyrtare të Prokurimit, sqaruan përfaqësues të KRPP-së, të cilët njoftuan komisionin edhe lidhur me sfidat me të cilat është ballafaquar sistemi i prokurimit publik në Kosovë. Ndër to, është theksuar numri i vogël i zyrtarëve të prokurimit publik, ndërrimi i shpeshtë i zyrtarëve të prokurimit nëpër autoritete kontraktuese, si dhe përdorimi I shpeshtë I procedurave njëburimore.

Përveç tjerash, përfaqësues të KRPP-së, kanë shpalosur edhe masat që ata parashohin të ndërrmarrrin në fushën e prokurimit publik. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Fillon Shkolla Verore e BE-së në të cilën do të shtjellohet temat për zhvillimin ekonomik, qëndrueshmërinë mjedisore dhe shfaqjen e pandemisë globale. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të votohet raporti i panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla takohet me Ambasadorin japonez, Mizutani Akira. (Kabineti i ministres Haradinaj Stublla, ora 10:00 - pa prezencen e mediave)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, pret në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-ve, të udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA Adam Boehler, të cilit do t’i bashkohet edhe i dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, përfaqësues të USAID, Kryetarin e Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)
 
- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori japonez, Mizutani Akira, nënshkruajnë marrëveshjen për donacionin e radhës të Japonisë për Kosovën. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedh ekspertët e jashtëm si dhe publikon adresën për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në përurimin e shtatores së Heroit Ahmet Krasniqi, si dhe në inaugurimin e sheshit, i cili do të mbajë emrin e tij. (Sheshi “Ahmet Krasniqi” në Vushtrri, ora 11:00)  

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Sallën e Operacionit dhe Sallën e Lindjes për gratë e infektuara me COVID-19, pajisje këto të financuara nga partneri jonë Raiffeisen Bank në Kosovë dhe AMC. (QKUK, ora 11:00)

- Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, do të takohet me U.D i Kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji Arsim Janova, ku do të  nënshkruajnë një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi mes dy institucioneve, pas nënshkrimit të marrëveshjes do të ketë konferencë për medie. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, kati i IV, ora 11:15)

- Seanca plenare e Kuvendit, e ndërprerë të premten do të vazhdojë sot. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)