28 Shtator 2020

Korrupsioni, Bullgaria mund të humbasë ndihmat e BE-së

Sofje, 4 shkurt - Bashkimi Evropian paralajmëroi Bullgarinë, anëtarin e tij më të varfër, se mund të humbasë përsëri miliarda euro dhe të gjobitet rëndë nëse qeveria e re dështon në luftën kundër korrupsionit.
Lajmi u bë i ditur sot nga anëtarë të kabinetit qeveritar bullgar.

''Qeveria bullgare e qendrës së djathtë ka dy muaj kohë që të korrigjojë gabimet e qeverisë së mëparshme për të mënjanuar humbjen e 3,2 miliardë eurove, që Bashkimi Evropian do t'i japë në formën e ndihmës për zonat rurale dhe bujqësinë'', deklaroi sot ministri bullgar i Bujqësisë, Miroslav Najdenov në një konferencë shtypi.

''Qeveria që erdhi në pushtet me premtimin për të rregulluar imazhin e Bullgarisë si vendi më i korruptuar në BE, ka shumë pak kohë për manjanimin e gjobave nga Bashkimi Evropian lidhur me marrëveshjet ilegale për çështjen e tokës'', deklaroi kryeministri bullgar, Bojko Borisov në të njëjtën konferencë shtypi.

Borisov fajësoi ish-administratën socialiste në pushtet, e akuzuar shpesh edhe për paaftësi dhe dështim në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Por analistët politikë thonë se kabineti i ri ka bërë pak gjatë gjashtë muajve të parë në pushtet për vënien në punë të mekanizmave për parandalimin e korrupsionit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)