27 Shtator 2022

Konsulli Miftaraj tregon përshtypjet e afaristëve gjermanë që vizituan Kosovën

Frankufrt, 4 maj - Mbi 50 investitorë potencialë nga Gjermania, kanë qëndruar në Kosovë para pak ditëve.

Kjo iniciativë dhe ftesë ishte nga Konsulli i Kosovës në Gjermani, Besnik Miftaraj, shkruan Jepi zë.

Investitorët gjerman i takuan udhëheqësit e institucioneve dhe bizneset kosovare.

Ndërkaq, Konsulli Besnik Miftaraj ka treguar përshtypjet e afaristëve gjermanë që e vizituan Kosovën.

“Kosova qenka e mrekullueshme dhe një shtet plotë jetë.”

“Kosova paska shënuar të arritura të papërshkrueshme që nga lufta.”

“Këtu po shohim shumë rini dhe shumë energji.”

“Një shtet më një dinamizëm dhe mikpritje të paparë.”

“Ju i paskeni të gjitha dhe vetëm së duhet bërë lidhja.”

dhe shprehja më e shpeshtë ishte:

“Unë do të vij sërish në Kosovë dhe planifikoj të investoi dhe realizoi idetë e mia”. , shkroi Miftaraj në Facebook.

Postimi i plotë:

“Kosova është një vend interesant ekonomik me mundësi të mëdha në të ardhmen dhe me potencial atraktiv.”

Sarna Röser

(Kryetare e afaristëve të rinjë të Gjermanisë)

Pas një angazhimi disa mujor dhe një bashkëpunimi të ngushtë me Kryetaren e afaristëve të rinjë znj. Röser dhe afaristin z. Schröder gjatë ditëve të fundit realizuam vizitën e grupit më të madh ekonomik nga Gjermania ndonjëherë për në Kosovë. Gjatë

vizitës zhvilluam takime të shumta dhe shumë premtuese me udhëheqësit më të lartë institucional të Republikës së Kosovës, me Start Ups dhe biznese të shumta vendore.

Dëshiroj të ndajë me ju vetëm disa nga përshtypjet e afaristëve gjermanë për Kosovën.

“Kosova qenka e mrekullueshme dhe një shtet plotë jetë.”

“Kosova paska shënuar të arritura të papërshkrueshme që nga lufta.”

“Këtu po shohim shumë rini dhe shumë energji.”

“Një shtet më një dinamizëm dhe mikpritje të paparë.”

“Ju i paskeni të gjitha dhe vetëm së duhet bërë lidhja.”

dhe shprehja më e shpeshtë ishte:

“Unë do të vij sërish në Kosovë dhe planifikoj të investoi dhe realizoi idetë e mia”.

Përkundër ngarkesës organizative, unë shprehem, se kjo vizitë ishte më shumë se zyrtare, ishte miqësore dhe Kosova ka fituar 51 ambasadorë të ri në Gjermani.

Diplomacia është vet arti i komunikimit dhe veprimit dhe krijimi i sa më shumë lidhjeve institucionale dhe atyre shoqërore i shoh si qëllim primar, pasi lidhja mes popujve është lidhja më mirë dhe ajo lidhje e përcakton edhe politikën edhe ekonominë, edhe kulturën dhe diplomacinë, gjë që diaspora jonë bën çdo ditë.

Ishte kënaqësi të njoftohem me të gjithë nga afër dhe të krijojmë shoqëri të qëndrueshme.

#Falenderoj të gjithë udhëheqësit institucional dhe kolegët në dikasterët e ndryshëm për përkrahjen në organizimin dhe realizimin e kësaj vizite të një rëndësie të veçantë dhe në momentin e duhur për ekonominë e Kosovës, por edhe për bizneset gjermane.

#Falenderoj në mënyrë të veçantë tërë grupin, që krahas interesimit për shtetin më të ri në Evropë, dhuruan aq shumë energji dhe harmoni, ku bashkarisht kemi pasur 4 ditë të paharrueshme.

#DANKE für die tollen und unvergesslichen Tage liebe Freundinnen und Freunde!
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)