28 Tetor 2020

Komisioni hetimor u mundëson qytetarëve dorëzimin e dëshmive për privatizimin

Prishtinë, 30 shtator - Kryesuesi i Komisionit Hetimor Parlamentar për çështjen e privatizimit në Kosovë, Hajrulla Çeku, sot mbajti konferencë për media në lidhje me punën e deritanishme të Komisionit.

Gjatë konferencës u prezantua përmbledhja e punëve të realizuara në fazën fillestare të punës hetimore dhe u publikua mundësia për të dorëzuar dëshmi nga palët e treta.

Komisioni Hetimor ka mbajtur mbledhje të rregullta në baza javore, ku janë marrë disa vendime. Fillimisht është miratuar plani i punës për periudhën gjashtëmujor,e ku janë përcaktuar fazat e punës hetimore dhe veprimet konkrete.

Kryesuesi Çeku tha se gjatë kësaj faze fillestare, Komisioni ka miratuar grupin e parë të dëshmitarëve, ndërsa intervisimet do të nisin nga 12 tetori.

“Në grupin prej gjithsej 21 dëshmitarëve, bëjnë pjesë ish-ministra përgjegjës për privatizimin, ish-kryesues dhe anëtarë të Bordeve të AKM-së dhe AKP-së, drejtorë dhe ish-drejtorë menaxhues, si dhe ish-zyrtarë të UNMIK-ut, përgjegjës për privatizimin. Në grupin e dytë të dëshmitarëve do të jenë pronarët e kompanive që kanë privatizuar ndërmarrjet shoqërore, ekspertë, gazetarë, ish-punëtorë dhe të tjerë që do të vlerësohen nga anëtarët e Komisionit“, theksoi Çeku.

Ai shtoi se Komisioni gjithashtu ka angazhuar katër ekspertë të jashtëm, të cilët do të ndihmojnë në punën hetimore, ndërsa një numër i madh i dokumenteve dhe provave nga AKP-ja dhe institucionet e tjera, janë grumbulluar deri në këtë moment.

Përfshirja e qytetarëve në punën hetimore ishtë pikë e veçantë e konferencës për media. Kryesuesi Çeku tha se nga dita e themelimit të Komisionit është vërejtur interesim i madh i qytetarëve, kryesisht ish-punëtorë të ndërmarrjeve shoqërore, për të ndihmuar punën hetimore përmes dorëzimit të dëshmive. Për këtë arsye, ai tha se Komisioni ka vendosur të hapë një dritare komunikimi me palët e treta, duke i ftuar të gjithë që kanë dëshmi të vlefshme që do të ndihmojnë punën hetimore që ato t’i dorëzojnë zyrtarisht.

“Komisioni ka ofruar dy mundësi për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët, e para përmes formës fizike në adresë të Kuvendit të Kosovës, për vëmendjen e Komisionit Hetimor Parlamentar për çështjen e privatizimit në Kosovë, dhe e dyta, përmes adresës elektronike në k.h.p@assembly-kosova.org."

"Me rëndësi për t’u sqaruar është se komisioni nuk ka mandat të ofrojë zgjidhje për rastet individuale të kontesteve, por këto raste mund t’i konsiderojë si dëshmi eventuale që ndihmojnë punën hetimore dhe raportin përfundimtar“, theksoi Çeku.

Kryesuesi i Komisionit u bëri thirrje të gjitha mediave, organizatave dhe të interesuarve të tjerë që të përcjellin nga afër punën e komisionit, sidomos gjatë fazës së intervistimit të dëshmitarëve.​

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2020 - Qendra e parë shoqërore në Prishtinë “Termokiss” nisë programin pesë ditor “Krejt Ka Pak V - Me Zemër Ngat” me aktivitete të ndryshme. (Hapësira e Termokissit, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Divizionit të Skemave për Kategoritë e Luftës në Departamentin e Familjeve të Dëshmorëve dhe Invalidëve të Luftës pranë Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe përfaqësues të Komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës çlirimtare të  Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të  “Muajit të mundësive të barabarta për personat me aftësi të kufizuara”, që është muaji tetor, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës Osman Hajdari, do të vizitojnë personat me aftësi të kufizuara që janë të angazhuar në Administratën Komunale të Komunës së Prizrenit. (Objekti i Administratës Komunale në Qendrën për Shërbime të Integruara-One Stop Shop, ora 10:00)

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq raporton para Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim lidhur me raportin e punës së ministrisë, për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti së bashku me Zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj mbajnë tryezë konsultative me Organizata të Shoqërisë Civile për prioritetet e Agjendës së Reformave Evropiane. (Objekti i Qeverisë, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë një konferencë për media. (Ministria e Drejtësisë, ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe industrisë, Vesel Krasniqi raporton para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me problemet që është duke u ballafaquar ministria në përgjithësi, në veçanti për prodhuesit dhe transportuesit vendor për CEFTA si dhe për subvencionet e ndara për biznese gjatë pandemisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komisionin Rregullativ të Prokurimit Publik. (Objekti i KRPP-së, ora 14:00)

- Ministrja e Financave Hykmete Bajrami raporton para Komisionit për Buxhet dhe Transfere lidhur me zhvillimet e fundit në Sistemin e Menaxhimit të Financave Publike në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci përmbyllë Projektin “Akademia për Lidership”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, sot mban tryezë me përfaqësues të institucioneve të vendit, organizatave që merren me përkrahjen e grave me kancer të gjirit, si dhe gra të mbijetuara nga kanceri i gjirit. (Holli i Kuvendit, ora 15:00)

- Ambasada e Gjermanisë bashkë me Asociacioni për Evropën Juglindore dhe Instituti Aspen Gjermani organzojnë konferencën digjitale “Të rinjtë, migrimi dhe sfida demografike në Ballkanin Perëndimor”. (Onlne, ora 16:00)