24 Shkurt 2019

KISA për një vit i ka ofruar ATK-së eksperiencë në sigurinë kibernetike

Prishtinë, 20  nëntor - Vitin e kaluar Administrata Tatimore e Kosovës dhe Agjencia shtetërore e Koresë së Jugut për Internet dhe Siguri të ( KISA), patën nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi, me qëllim të bashkëpunimit ndërmjet palëve në fushën e sigurisë kibernetike.

Qëllimi i këtij MiM, ishte lehtësimi i bashkëpunimit ndërmjet palëve, për promovimin e  projekteve që nxisin bashkëpunimin, në fushat e ndërlidhura me sigurinë kibernetike.

Në kuadër të këtij memorandumi, ATK ka implementuar një projekt në ngritjen e kapaciteteve teknike, si dhe transformimin e përvojës në sigurinë kibernetike të sistemeve informative.

Projekti në fjalë ka përfunduar me sukses, mirëpo ATK dhe KISA kanë shprehur interesim dhe gatishmëri që bashkëpunimet të kësaj natyre të ketë edhe në të ardhmen.

KISA është edhe njëra nga shumë institucionet ndërkombëtare, më të cilat ATK ka krijuar vija të bashkëpunimit!

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)