24 Korrik 2019

Italia diskuton me BE-në për të ndihmuar bankat në fshirjen e kredive të këqija

Romë, 19 shkurt - Italia ka filluar diskutimet me Bashkimin Evropian lidhur me rinovimin e një skeme të garancisë shtetërore, të dizajnuar për të ndihmuar bankat të fshijnë kreditë e këqija.

Ndërsa bisedimet për rinovimin e skemës, të përcaktuara për t’u mbyllur më 6 mars, janë në proces, por rezultate të mira nuk duken afër.

Rritja e primeve të rrezikut mbi asetet italiane e ka bërë skemën “GACS” më të kushtueshme, por ripërtëritja mbetet e rëndësishme për bankat e vendit, që ende mbajnë 100 miliardë euro (113 miliardë dollarë) borxhe të këqija, një trashëgimi e krizës financiare 2007-2009, e cila kishte një ndikim të madh negativ në ekonominë e Italisë.

I pyetur në lidhje me një ngjarje në Milano, nëse GACS do të rinovohet, nënsekretari i kabinetit Giancarlo Giorgetti u tha gazetarëve: “Unë mendoj kështu, çfarë tjetër mund të bëjmë?”. Skema u prezantua në vitin 2016 për të ndihmuar bankat të shesin kredi të këqija me një çmim më të lartë.

Huadhënësit fillimisht ishin të ngadaltë për të përqafuar masën, e cila u lejon atyre të blejnë një garanci nga shteti për të mbyllur këstin më pak të rrezikshëm, në një shitje të kredive të këqija të ripaketuara si letra me vlerë, por që atëherë është vërtetuar një sukses.

Bankat italiane përfunduan 13 marrëveshje të mbështetura nga GACS në 2018, duke derdhur një borxh të keq prej 44.3 miliardë eurosh, ose 42 për qind të totalit të shitjeve, sipas grupit të kredive të këqija Credit Village.

Qeveria tha në shtator se do të fillojë bisedimet me autoritetet evropiane të konkurrencës për të marrë miratimin për një skemë të re, ndoshta duke zgjeruar fushëveprimin e saj për të përfshirë kreditë e ashtuquajturat “me gjasa për t’u shlyer”, të cilat ende nuk janë në mungesë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)