19 Shtator 2020

Greqi: Protesta kundër masave ndaj krizës financiare

Athinë, 18 shkurt - Qindra punonjës të sektorit shtetëror në Greqi vazhduan për të dytën ditë protestat në Athinë kundër masave të reja në përgjigje të krizës financiare.

Punonjësit e doganeve në Athinë filluan dje një grevë 3-ditëshe. Punonjës të tjerë të sektorit shtetëror kanë planifikuar greva më të shkurtra.

Punonjësit po protestojnë kundër uljes së pagave dhe vendosjes së taksave të reja në kuadrin e nismave të gjera qeveritare me synimin për të frenuar problemet ekonomike.

Ministrat e financave nga 16 vende që përdorin euron kanë shprehur shqetësimin se problemet ekonomike të Greqisë do të ulin ndjeshëm vlerën e euros.

Dje, këta ministra e paralajmëruan Athinën të ulë deficitin në 8.7 për qind këtë vit. Ata thanë gjithashtu se Greqia do të duhet të ndërmarrë masa të reja për uljen e shpenzimeve deri në mes të marsit, nëse reformat e deritanishme nuk e ulin sa duhet deficitin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020 - Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Përfaqësues të lartë nga Prokuroria Themelore në Gjilan, Inspektorati Policor i Kosovës dhe Policia e Kosovës mbajn konferencë për media, të organizuar nga Prokuroria Themelore në Gjilan, lidhur me aksionin e realizuar mbrëmë në fshatin Karaçevë, komuna e Kamenicës dhe rajone tjera. (Prokuroria Themelore në Gjilan, rruga ‘’Marie Shllaku’’, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)