23 Shtator 2020

Graçanica i bashkohet procesit të Zhvillimit Ekonomik Rajonal

Prishtinë, 22 shkurt - Kryetari i komunës së Graçanicës nënshkroi të hënën marrëveshjen ndërkomunale për t’iu bashkuar procesit të Zhvillimit Ekonomik Rajonal të Bashkimit Evropian (EURED)  dhe u bë anëtare e Agjencisë për Zhvillim Rajonal (RDA) me qendër në Prishtinë. Graçanica është komuna e shtatë anëtare e AZhR-së, qendër, së bashku me komunën e Prishtinës, Drenasit, Fushë Kosovës, Obiliqit, Podujevës, dhe Shtimes.


Kjartan Björnsson, shef i Operacioneve në Zyrën ndërlidhëse të KE-së pohoi: “Komisioni Evropian është i kënaqur që Graçanica po i bashkohet procesit të  EURED-it dy javë pas Kllokotit dhe Ranillugut. Procesi i EURED-it po dëshmohet të jetë korniza e duhur për krijimin e partneriteteve për rritje ekonomike në baza shumetnike.”


Isa Mustafa, kryesues i Bordit Udhëheqës të AZhR-së, qendër, pohoi: “Bordi e ka mirëpritur Graçanicën në procesin e EURED-it. Tani ne duhet të përqendrohemi dhe të punojmë drejt zhvillimit ekonomik pasi që është koha t’i përmbushim kërkesat e qytetarëve për të përmirësuar standardin e tyre të jetesës dhe cilësinë e jetës.”


Bordi Udhëheqës i Agjencisë për Zhvillim Rajonal (RDA) qendër, mbajti mbledhjen e tij të rregullt në hapësirat e AZhR-së, qendër, në Prishtinë. Drejtori ekzekutiv i AZhR-së, qendër, z. Salvador Elmazi, raportoi për progresin e shënuar në përgatitjet e strategjisë për zhvillim ekonomik rajonal si dhe në përmirësimin e konsolidimin e parteriteteve për zhvillim midis bizneseve, autoriteteve, shërbimeve publike, OJQ-ve dhe mediave. 


Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian përkrah procesin e EURED-it përmes bashkëfinancimit të veprimtarisë së pesë njësive të AZhR-së duke ofruar ndihmë teknike me ekspertë nga BE-ja dhe duke financuar projekte për zhvillim ekonomik përmes skemës së granteve të EURED-it.


Zyra ndërlidhëse e KE-së publikoi një ftesë për propozime në shumë prej € 7.4 milionë për të financuar projekte për zhvillim ekonomik rajonal në pesë regjionet ekonomike të Kosovës, që do të jetë i hapur deri më 20 maj 2010.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)