20 Nëntor 2019

Gjendja e rënd në punë, punëtorëve u imponohen rrugët e kurbetit

Prishtinë, 5 gusht - Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat (SPSP) ka vlerësuar se tani më është bërë dukuri e natyrshme se gjendja e punëtorëve të Sektorit Privat të Kosovës është e mjerueshme.

"Fillojmë nga ajo më e rënda ku për shtatë muaj jetën e tyre punëtorët e këtij sektori duke u munduar që familjes së tyre tu ofrojnë një kafshore buke për mbijetesë e humbën jetën 13 punëtor, por edhe tre të tjerë pas lëndimeve të marra  në punë vdiqën pas një periudhe kohore jo shumë të gjatë"

"Ka pasur edhe shumë të tjerë të cilët nga lëndimet në punë ata kurrë më nuk do të jen të aftë për tu kthyer në vendet e tyre të punës".

"Një kategori e punëtorëve e sakatosur deri në palcë nga shteti i vet, një kategori që udhëheqësit tanë shtetëror e shtrydhen si limonin që për veti të krijojnë komoditet personal dhe familjes së tyre", ka theksuar Jusuf Azemi Kryetari SPSPK.

Azemi konsideron se shkatërruan fuqinë punëtore profesionale duke ju imponuar atyre rrugët e kurbetit, përderisa nga viti 2011 e gjer më sot këta maskarenj pagat e tyre i rriten 5 herë, kurse për ata që derdhin djersën edhe në temperature 30 gradë kanë bekuar pagën 130 eu dhe 170 me çka këtë veprim nuk e bëri as okupatori serb .

Në 70 % të  kompanive sipas tij tani këta punëtor janë pa kontrata pune, 90 % te atyre qe kanë kontrata pune pushimi i tyre vjetor është vetëm 10 ditë. Shumë punëtor që tani dalin në pension, shohin se pronari I kompanisë nuk ka derdh asnjë metelik në fondin pensional të tyre.

Do të thotë sipas Azemit 20 vjet pas lufte, lulëzojnë hotelet, blloqet e banesave, ndërtimet e rrugëve që krejt kjo bëhet me djersen e këtyre punëtorëve këtyre su respektohet as e drejta elementare që është e sanksionuar me ligj dhe Marrëveshje Kolektive.

"Të gjitha këto po i dinë dhe po i mbanë në qafë punëtori i ngratë por kotë sepse shteti ju ka gjuajt në qafë me mekanizmat e vetë.

"Një përfaqësues i Bashkimit Evropian Luigj Brusa në një takim tha ne kemi financuar 3 milion eu për Inspektoratin e punës me qëllim të ngritjes së kapaciteteve ne inspektoratin e punës e çka ishte më shokuese njeriu bajagi përgjegjës në këtë inspektorat nuk dinte asgjë për këto mjete."

"Po në këtë takim një punëtor u ankua se është larguar nga vendi I tij i punës vetëm pse kur ministri i punës ishte në vizitë në një kompani dhe ky u lavdërua gjëja se kjo kompani po respektoja drejtat e punëtorëve, por ky punëtor i kësaj kompanie i shkroi mesazh ministrit duke I thënë se nuk është gjendja ashtu siç ta ka interpretuar pronari i kompanisë por është shumë ma ndryshe  duke i dhënë informacione se vetë këtij punëtori i bëhet e padrejtë duke i argumentuar me fakte dhe ndodhi ajo qe nuk duhej ndodhte, ky punëtor u largua nga puna , jo me bekimin e ministrit te punës,  dhe ky punëtor sot sillet rrugëve", ka treguar Azemi.  

"Qeveri e nderuar dhe ju pushtetar ju e dogjët fuqinë ton punëtore me paga nënçmuese ju ja humbët krenarin atyre që të parët rrezikuan familjet e veta duke mos njohur sistemin dhunues të armikut nga vitet e 90 ju edhe sot po dhunoni këte kategori te punëtorëve por mos harroni se edhe ju do të digjeni por fatkeqësisht të fundit", ka theksuar ai me tutje.

1 Nga viti 2011 e deri me sot keni paga 130 dhe 170 eu që askush në rajon nuk i ka

2. Ju me mekanizmat e juaj nuk zbatoni ligjin e punës dhe ligjet tjera që kanë të bëjnë me të drejtat e Punëtorëve

3 Ju nuk keni ligjin mbi sigurimet shëndetësore

4 .Ju nuk krijuat nji fond apo mbështetje financiare për punëtorët që vdiqën në vende të punës

5. Ju ndani mjete njerëzve të juaj për çështje shëndetësore  që jan në listen e njerzve më të pasur në Kosovë, por jo edhe për ata punëtor që nuk kanë mjete as për varrimin e tyre.

6 . ju nuk qani kokën se në saje të kësaj gjendje , shumë kompani tani veçse duhet mbyllur në mungesë të fuqisë punëtore.

Dhe në fund tani nuk e di cila rren do pijë ujë para këtyre punëtoreve meqë veç jemi në prag të zgjedhjeve , sigurisht se ne si sindikatë kemi një opsion për gjendjen që e krijuat





 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2019

- Institucioni i Avokatit të Popullit, me mbështetje të projektit të financuar nga Bashkimi Evropian organizon festimin e përvjetorit të 19-të Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Universiteti i Mitrovicës "Isa Boletini" organizon hapjen e Panairit te Parë të Punës dhe Karrierës. (Universiteti i Mitrovicës, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të vdekjes së Dr. Xhavit Ahmetit, anëtarit të Kryesisë dhe veprimtarit të LDK-së, Kryesia e LDK-së, bën homazhe te varri i tij. (Lagjja Arbëria, ora 10:30)

- Kosovo Center for Business Support organizon tryezën me temën “Si ti zëvenësojmë Qeset e Plastikës pa u dëmtuar Bizneset” dhe cilat hapa duhet t’i ndërmarrim lidhur me zbatimin e planit të MMPH-së për zvoglimin e përdorimit të qeseve të plastikës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencë për media, ku temë do të jetë tarifat e vendosura nga kompanitë e sigurimeve. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë bashkëbisedim në mes të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe përfaqëuesve të sindilkatave në Kosovë, me titull: "Mbështetja e fuqizimit sindikal në vendin tonë". (Hotel Grand, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe ADMOVERE organizojnë aksionin protestues lidhur me vendimet e Këshillit të Etikës, për plagjiatura dhe avancime jo meritore në UP. (Para ndërtesës së Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës organizon konferencë me rastin e organizimit “Thirrja e Tretë për Projekte të Fondit të Ballkanit Perëndimor”. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Velania.  (Lagjja Velania në parkun përballë SOS Fshatit, ora 12:00)

- Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nga Tirana do të mbaj një diskutim të hapur me komunitetin teatror, publikun dhe mediat e Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Bregu i Diellit. (Parku afër SHFMU “Ismail Qemali”, ora 14:00)

- Shefja e BE-së në Kosovë, Ambasadorja Apostolova do të marrë pjesë në një debat për dhunën në familje në Mitrovicë të Veriut. (Shtëpia e Evropës në Mitrovicë të Veriut, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Edukimit Amerikan, American Advising Center Education USA, organizon “Alumni Fair - Panairi i të diplomuarëve në SHBA”. (Fakulteti i Edukimit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 14:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe komuna e Gjakovës do të shënojnë përfundimin e punimeve në rehabilitimin dhe rregullimin e Urës së Terzive dhe hapësirës përreth. (Pranë Urës së Terezive në Gjakovë, ora 16:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen e Spitalit". (Afër SHFMU “Pavarësia”, ora 16:00)

- Në kuadër të Global Entrepreneurship Week, do të mbahet ngjarja “Are you a Champion of Success?” organizuar nga Ardian Hoxha dhe Oda Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me ICK, Venture UP dhe Jakova Innovation Center. (Swiss Diamond, ora 17:00)