24 Shtator 2020

Gërxhaliu: Fokusi i partive politike nuk është tek rimëkëmbja ekonomike

Prishtinë, 7 gusht - Njohësi i çështjeve ekonomike, Safet Gërxhaliu, ka thënë se  Kosova është duke u përballur me probleme të shumta të natyrës ekonomike.

Në këtë kontekst, ai ka thënë për “Epokën e re” se partitë politike nuk janë të interesuara për rimëkëmbjen ekonomike të vendit.

Gërxhaliu ka thënë se gjuha denigruese që është duke u përdorur në seanca plenare të Kuvendit është demotivuese.

“Kosova është duke u përballur me probleme të shumta të natyrës ekonomike dhe sociale, por më së shumti kjo situatë është duke e goditur sektorin privat. Dhe gjuha denigruese që përdoret nëpër seanca është me të vërtetë demotivuese, pasi aty duhet të punohet dhe të na jepet arsye për të shpresuar."

"Vetë fakti që e kemi një dallueshmëri të lartë të partive politike, na tregon në çfarë niveli jemi. Kam drojën që shumë më shumë po mbrohen interesat e grupeve të caktuara sesa të sektorit privat”, është shprehur Gërxhaliu, duke shtuar se fokusi i partive politike nuk është tek tejkalimi i krizës ekonomike.

“Është e vërtetë që në seancë do të ketë debat, porse nuk pritet diçka produktive, pasi aty ka më shumë ofendime dhe sharje. Fokusi është në mbledhjen e nënshkrimeve për rënie të qeverisë, e jo për rimëkëmbje dhe dalje nga kriza”, ka thënë Gërxhaliu.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)