20 Shtator 2020

Franca dhe Gjermania blejnë borxhin grek

Paris, 2 mars - Përfaqësues të qeverisë franceze dhe gjermane po shqyrtojnë një plan në vlerë prej 30 miliardë euro për shpëtimin e Greqisë nga kriza, në të cilën hyri ky vend anëtar i eurozonës.
 
Këtë e shkruan gazeta “Voltstrit Zhurnal”, duke shtuar se pakoja e masave nënkupton blerjen e borxhit grek nga ana e institucionit francez dhe gjerman, kryesisht banka në pronësi shtetërore.
 
Plani i tillë duhej të aprovohej nga presidenti francez Nikolla Sarkozi dhe nga kancelarja gjermane Angela Merkel të cilë kërkuan kohë për të menduar.
 
“Volstrit Zhurnal” bëri të ditur se një zyrtar i paemëruar grek i cili thotë se shteti i tij shqyrton opsionin për shitjen e një pjese të borxhit shtetëror në vlerë prej 20-30 miliardë euro. Këto mjete i nevojiten Greqisë për t’i paguar borxhet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2020

- Forumi Ballkanik në emër të Platformës së Shoqërisë Civile për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut mban konferencë për shtyp në të cilën publikon raportin hulumtues, që është një vështrim mbi progresin e bërë nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor drejt zbatimit të zotimeve të tyre që nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër (2018) dhe Poznań (2019), të zhvilluara në kuadër të Procesit të Berlinit të nisur në vitin 2014. (Zyret e Forumit Ballkanik Rr. Tirana, C4/2 LAM B-N2 11-1, banesat e bardha të Prime Group, afër Euro Printy, ora 13:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)