23 Shkurt 2020

FMN paralajmëron se ekonomia globale vazhdon të përballet me rreziqe

Davos, 22 janar - Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se normat e ulëta të interesit dhe tensionet e ulura tregtare do t'i japin shtysë ekonomisë globale gjatë dy vjetëve të ardhshëm.

Raporti parashikon që rritja ekonomike botërore do të përshpejtohet nga 2.9 përqind vitin e kaluar në 3.3 për qind këtë vit dhe 3.4 për qind në 2021-shin.

Duke paraqitur raportin e parashikimit të ekonomisë globale në Davos të Zvicrës, shefja e FMN-së Kristalina Georgieva theksoi se ekonomia ndërkombëtare po merr një nxitje të konsiderueshme.

Ajo tha se marrëveshja e përkohshme tregtare e nënshkruar javën e kaluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina pritet të shtojë rritjen globale këtë vit, duke ulur tarifat dhe duke përmirësuar besimin e biznesit.

Megjithatë, FMN-ja paralajmëron se ekonomia globale vazhdon të përballet me një varg rreziqesh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)