05 Dhjetor 2022

Ekonomia e Rusisë po kalon një proces të vështirë transformimi

Moskë, 18 prill - Presidentja e Bankës Qendrore Ruse, Elvira Nabiullina, deklaroi se sanksionet prekën kryesisht sektorin financiar rus dhe se ekonomia e Rusisë po kalon një proces të vështirë transformimi strukturor për shkak të sanksioneve.

Duke folur për Dumën, dhomën e ulët të parlamentit rus, Nabiullina tha se për shkak të sanksioneve, Rusia ka akses vetëm në gjysmën e rezervave të saj ndërkombëtare.

Duke theksuar se rezervat e përmendura përbëhen nga ari, juanë dhe asete të tjera pa rrezikun e sanksioneve, Nabiullina tha: "Megjithatë, këto rezerva nuk bëjnë të mundur menaxhimin e tregut të brendshëm valutor".

Ajo theksoi se pas sanksioneve morën masa drastike ndaj tregut. "Tani po i heqim me kujdes disa nga këto masa. Ne planifikojmë t'i bëjmë pak më fleksibël kushtet për shitjet në valutë të eksportuesve", tha Nabiullina.

Duke theksuar se sanksionet filluan një proces të ri në ekonominë ruse, Nabiullina tha: "Ekonomia jonë po hyn në një proces të vështirë transformimi strukturor për shkak të sanksioneve. Sanksionet, të cilat prekin kryesisht sektorin tonë financiar, tani do të fillojnë të prekin më shumë sektorët realë të ekonomisë".

Ajo ka vënë në dukje se problemi kryesor në ekonominë ruse nuk janë sanksionet ndaj sektorit financiar, por sipas saj problemet kryesore janë importet, logjistika e tregtisë së jashtme dhe kufizimet e mundshme të eksportit që mund të zbatohen për produktet ruse në të ardhmen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)