22 Gusht 2019

Dy llotaritë amerikane kapin vlerën e 1 miliard dollarëve

New York, 18 tetor - Dy llotaritë e njohura amerikane Mega Millions dhe Powerball kanë arritur së bashku në vlerën e më shumë se 1 miliard dollarëve.

Çmimi i madh i llotarisë Mega Millions shënoi të martën shifrën rekord prej 667 milionë dollarësh. Nisur nga fakti që askush nuk rezultoi fitues, shorti do të hidhet sërisht të premten dhe shifra këtë herë llogaritet në rreth 868 milionë dollarë.

Ndërsa për llotarinë Powerball-in shorti do të hidhet sonte dhe çmimi i madh ka arritur vlerën e rreth 345 milionë dollarëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)