24 Korrik 2019

Disney blen 21st Century Fox për 71.3 miliardë dollarë

New York, 20 mars - Tashmë është bërë zyrtare blerja e 21st Century Fox nga Disney. Lajmi u bë i ditur nga Fox në rrjetin social Twitter. Shifra e marrëveshjes, sipas mediave amerikane, shkon në 71.3 miliardë dollarë.

Kjo marrëveshje epokale, do të prekë shumë ekskluzivitete dhe të drejta rreth filmave dhe sagave nga pikëpamja televizive, por ajo që po shqetëson fansat është pikëpamja kinematografike.

Një nga ‘pasojat’ me interesante është rikthimi i Marvel Studios në pronësi të Disney, të të drejtave të disa personazheve si X-Men dhe Fantastic Four, që mund të përfshihen në projektet e reja.

Me këtë blerje edhe ekskluzivitete të tjera, mes tyre edhe Avatar, do të hyjnë në katalogun e Disney, që do të dominojë tregun që tani sheh si protagonistë Star Wars, Pixar dhe sigurisht, Marvel Cinematic Universe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)